آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9156
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1391 3:54
تعداد بازدید : 969

رییس سازمان فناوری اطلاعات خبرداد

راه اندازی آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب گاه ها

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره ارزیابی وب گاه های حاکمیتی، از ساماندهی وب گاه ها و پورتال های دستگاه های اجرایی بر اساس استانداردهای بین المللی، در آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب گاه ها خبر داد.

دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی- مهندس علی حکیم‌جوادی با اشاره به تدوین استانداردهای بومی و بین‌المللی برای وب‌گاه‌ها و پورتال‌های دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی تصریح کرد: این وب‌گاه‌ها باید خدمات و اطلاعات خود را بر اساس این استانداردها در اختیار مردم قرار دهند.
وی با اشاره به برگزاری سومین دوره از جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی و لزوم روزآمدی و ارزیابی دقیق وب‌گاه‌ها بر اساس شاخص‌های تدوین شده ادامه داد: محتوا، شکل، سهولت دسترسی و امنیت از جمله شاخص‌هایی است که در ارزیابی وب‌گاه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که پورتال‌ها و درگاه‌ها پنجره ورود کاربران به خدمات الکترونیکی دستگاه‌هاست و براین اساس هر فردی برای دریافت خدمات از طریق این پورتال‌ها باید به لحاظ کیفیت، نوع سرویس و در دسترس بودن با مشکلی مواجه نشود.
وی گفت: همچنان برخی از سامانه‌ها و درگاه‌های دستگاه‌ها در کشور به مرحله استاندارد نرسیده‌اند و براین اساس برگزاری جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌ها برای  سنجش خدمات و اطلاعات ارایه شده و اینکه حداقل استانداردها را رعایت می‌کند، بسیار ارزشمند خواهد بود. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین شاخص‌های مورد ارزیابی را بر اساس شاخص‌های بومی و ملاحظات کشور عنوان کرد و افزود: سازمان فناوری اطلاعات ایران آزمایشگاهی را با همکاری دانشگاه تهران ایجاد کرده است تا تمامی وب‌گاه‌ها برای استانداردسازی و تست اینکه بر اساس چه شاخص‌هایی باید راه‌اندازی شوند، به این آزمایشگاه مراجعه کنند.
وی در پایان گفت: ایجاد وب‌گاه استاندارد، مطابق با استانداردهای روز دنیا یکی از شاخص‌های برنامه پنجم توسعه است که آزمایشگاه سنجش و ارزیابی وب‌گاه‌ها می‌تواند با سنجش کیفیت دسترسی و امنیت این هدف را برآورده کند؛ در نهایت در مراحل بعدی تمام تمامی دستگاه‌ها ملزم خواهند شد برای سنجش استانداردهای مدنظر به این آزمایشگاه مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :