آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91733
تاریخ انتشار : 29 دی 1394 11:38
تعداد بازدید : 896

آیا نظام بانکی برای استفاده از فضای پسا برجام آماده است ؟

رفع تحریم‏ها نهایی شده و آنچه اکنون با قاطعیت می‏توان بیان کرد این است: «اقتصاد ایران دیگر تحت فشار تحریم‏های بین‎المللی به دلیل پرونده هسته‎ای قرار ندارد.»


مــنـصـور اولــی
اما این به معنی پایان تمام کاستی‎های اقتصادی است؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است.  آنچه برجام به ما هدیه داده تنها فرصتی دوباره است که بار دیگر به نقطه‎ای که 10 سال گذشته قرار داشتیم بر گردیم و دوباره؛ این بار اما درست، شروع به تلاش و کار کنیم. با این نگاه همگان خواهند پذیرفت که همه بخش‎هایی که قرار است از این فرصت بهره ببرند باید آماده باشند. 
در روزهای گذشته بارها و بارها از زبان کارشناسان شنیده‎ایم که رفع تحریم‎ها بیشترین اثر را بر بخش بانکداری ما خواهد گذاشت. بدون اینکه وارد این بحث شویم که این گفته چقدر درست است، حالا سئوال مهم این است که نظام بانکی ما اصولا چقدر برای استفاده از فرصت ایجاد شده آماده است؟
در ماه‎های گذشته و آخرین بار در پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‎های پرداخت، سیف، رییس کل بانک مرکزی بارها بر عقب ماندگی 10 تا 20 ساله در حوزه‏های مختلف بانکی کشورمان نسبت به پیشرفت‎های حاصل شده در دنیا تاکید کرد. با این وصف با رفع تحریم‏های بین المللی بانکی و مالی حالا یکی از نگرانی‎هایی که وجود دارد عدم توان تطابق نظام بانکی با شرایط جدید است. اگر نظام بانکی ما در این زمینه لنگ بزند بخش بزرگی از آثار مثبت اقتصادی که قرار است رفع تحریم‏ها بر اقتصاد ایران داشته باشد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. 
 حسین یعقوبی، مدیرکل بین الملل بانک مرکزی در این باره معقتد است: «در دوران مذاکرات، بانک مرکزی به طور جدی در بخش های مختلف وارد شد به گونه‎ای که در حوزه نظارت به طور جدی کار  کرده چراکه در چند سال گذشته بسیاری از قوانین جدید بین‎المللی تصویب و اجرایی شد که باید نظام بانکی ما با آن منطبق شود. حوزه نظارت بانک مرکزی ماموریت دارد تمام آموزش‎های لازم در این زمینه را ارایه کند. از سویی دیگر به شبکه بانکی نیز بخشنامه‎های لازم در این مورد ابلاغ شده و موظف به بروز شدن با تغییرات بین المللی هستند.» 
او تاکید دارد یکی از دستاوردهای بانک مرکزی این بود که دوره‎های آموزشی مختلف و بسیاری در حوزه‎های متفاوت ارائه  کرد و حتی به سایر کشورها کارآموز فرستاد تا آموزش های 
لازم را ببینند.
البته یعقوبی این را هم گفته که «لازم است استانداردهای بانکی خود را ارتقا داده و با استانداردهای متعارف بین المللی هماهنگ کنیم. اگر بتوانیم از ظرفیت های موجود خوب استفاده کرده و با جریان فعلی دنیا پیش برویم آنگاه است که توانستیم از تمام مزایای برجام بهره‎مند شویم که این به برخورد حرفه‎ای ما بستگی دارد. اما اگر نتوانیم از ظرفیت برجام استفاده کرده و غفلت کنیم مطمئن باشید که یاس و رخوت بر سیستم بانکی مستولی خواهد شد. البته در حال حاضر هم اکثر بانک‎های ما بسیار خوب در این مسیر حرکت کرده‎اند. به هر حال خوشبینم که بانک‏های خصوصی ما به ویژه بانک‎های تراز اول که از ظرفیت های بالایی برخوردارند اگر عرصه مناسبی داشته باشند به سرعت می‎توانند در سطح بین‎الملل رشد کرده و از حالت محلی خارج و منطقه را در دست بگیرند که اینها از نقاط قوت شبکه بانکی
 است.»
از سوی دیگر هم با اعلام اجرای برجام در یکی دو روز گذشته سیل بیانیه‏ها و پیام‎های مدیران عامل بانک‎ها که هر کدام به نحوی از آمادگی بانک خود برای نقش آفرینی در این حوزه خبر می‏دهند به راه افتاده است. اما سوال اساسی هنوز سر جای خود باقی است. با وجود تاکیدات رییس کل بانک مرکزی مبنی بر عقب‎ماندگی 10 تا 20 ساله نظام بانکی کشور این سیستم چگونه می‏خواهد از شرایط جدید بهره ببرد. هنوز برنامه دقیقی از سوی بانک مرکزی که حاوی نکات و شرح وظایفی مشخص برای بانک‏ها در خصوص بهره‎برداری از این فرصت باشد هم منتشر یا شاید حتی تدوین نشده است. آیا نظام بانکی ما به صورت خودکار آمادگی نقش آفرینی درست در عرصه‏های مختلفی که از این پس باید دچار تغییر شوند را دارد؟ آیا نظام بانکی ما آماده است که با شفافیت مالی در حد استانداردهای مالی دنیا با طرف‏های خارجی طرف شود؟ نظام بانکی ما آمادگی رقابت در عرصه شفاف بین‎المللی را دارد؟ استانداردهای مورد نیاز در نظام فعلی بانکی ما قابلیت اجرایی شدن دارند؟ و در نهایت اینکه باز هم باید به همان پرسش نخست برگشت که آیا نظام بانکی واقعا برای پسابرجام آماده است؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :