آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91735
تاریخ انتشار : 29 دی 1394 11:39
تعداد بازدید : 773

پهپادی که پهپادهای خاطی را به تور می اندازد

اخیرا گروهی از دانشجویان دانشگاه فناوری میشیگان پهپادی را ساخته اند که می تواند پهپادهای کوچک تر از خودش را با پرتاب تور گیر بیندازد و آنها را دستگیر کند. با استفاده از این روش می توان بدون آسیب زدن به پهپاد هدف آن را از کار انداخته و متوقف کرد.


Engadget- یکی از چالش های افزایش تعداد پهپادهای شخصی، تردد زیاد آنها در آسمان و تداخل در پرواز حتی با هواپیماهاست. از همین روست که سازمان هوانوردی فدرال آمریکا به فکر چاره ای برای این کار افتاده و داده که تمامی پهپادها باید از این سازمان مجوز دریافت کنند. حال اگر پهپادی مجوز نداشته باشد و در آسمان پرواز کند و برای پهپادهای دیگر مشکل ساز شود، چاره چیست؟ مهندسان دانشگاه فناوری میشیگان برای حل این مشکل پهپادی را طراحی کرده اند که پهپادهای خاطی را به تور می اندازد.
این پهپاد اولین در نوع خود نیست و پلیس شهر توکیو ژاپن نیز از نوع مشابه آن برای کنترل مناطق پرواز ممنوع استفاده می کند. همچنین نوع دیگری از آنها نیز توسط ارتش کره جنوبی برای مقابله با پهپادهای کره شمالی استفاده می شود. طراحان این پهپاد معتقدند که این پرنده می تواند به صورت خودکار و یا توسط دو اپراتور به پرواز درآید، همچنین می تواند تور خود را تا فاصله 12 متری شلیک کرده و این عمل را به قدری سریع انجام می دهد که حتی چابک ترین پهپادها نیز نتوانند از چنگ آن فرار کنند. تیمی سه نفره از دانشجویان به همراهی دکتر محمد رستگار، دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه، توسعه این پهپاد را بر عهده داشته و درصدد ثبت اختراع محصول خود نیز هستند. دکتر رستگار معتقد است که این پهپاد توسط نهادهای مجری قانون قابل استفاده خواهد بود و آنها را قادر خواهد ساخت تا پهپادهای بدون مجوز و خاطی را ضبط کنند. همچنین او درباره ویژگی های این پهپاد گفت: آنچه این پهپاد را منحصر به فرد می کند، متصل بودن تور به آن و توانایی به دام انداختن و انتقال پهپاد هدف به مکان مورد نظر است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :