آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91739
تاریخ انتشار : 29 دی 1394 11:45
تعداد بازدید : 894

android را چه گونه بنویسیم

یوسف امیری- چنین به نظر می رسد که میان برخی از ایرانیان درباره ی چگونگی نوشتن واژه ی android به خط پارسی هماهنگی نیست. در این ستون بدین موضوع می پردازم.


واژه ی android در زبان انگلیسی نخستین بار در سال ١٨٣٧ م. / ١٢١۶ خ. برای نامیدن ماشینی به کار رفته که ادعا می شده می تواند شطرنج بازی کند. اما در سال های اخیر دو کاربرد تازه یافته است: نخست روبات هایی که قیافه ای مانند انسان دارند؛ دیگری نام خاص برای سیستم عاملی لینوکس-پایه که در سال ٢٠٠٣ م. / ١٣٨٢ خ. به دست شرکتی به همین نام ساخته شد و در سال ٢٠٠۵ م. / ١٣٨۴ خ. شرکت گوگل آن را خرید. با رواج گوشی های هوشمندی که این سیستم عامل را دارند این نام هم رواج یافته است. 
این واژه از ریشه ی یونانی و از دو بخش ساخته شده است: andros به معنای «مَرد» (مانند بخش دوم در نام alexanderos = نگهبان مردان) و پسوند oid به معنای «مانند». اگرچه در برابرسازی های پارسی، معمولاً این پسوند را «-وار» و «-نما» (مانند «دل نما» در ریاضیات در برابرcardioid) ترجمه می کنند، پیشنهاد من برای آن «ـوَش» است (زیرا «ـوار» پسوند همانندی رفتاری است: مغول وار). بنابراین در حالت نام عام (روبات ها)، برابر پارسی این واژه «مَردوَش» است (مَهوَش = مانند ماه؛ «انسان وش» را باید برای humanoid نگهداشت؛ سعدی در بوستان «مردم وش» گفته است). اما در حالتی که این واژه نام خاص است، نباید آن را ترجمه کرد. 
حال این نام خاص را در خط پارسی چه گونه باید نوشت؟ برخی آن را «اندروید» می نویسند و برخی «اندرویید». تلفظ این نام در انگلیسی و فرانسه ای با شکل نوشتاری آن فرقی ندارد و بخش دوم آن نزدیک فعل «رویید» پارسی است (البته با «اُ» کوتاه نه با «او»). در پارسی چند وام واژه های دیگر دارای این پسوند عبارت اند از: celluloid و thyroid که هر دو (با تلفظ فرانسه ای) به صورت «سلولوئید» و «تیروئید» نوشته می شوند. چون این واژه ها عربی نیستند، به نظر من نوشتن آنها با همزه («ئـ») درست نیست. بنابراین برای رعایت یکدستی و هماهنگی و اصول خط پارسی، باید این نام را به صورت «اندرویید» بنویسیم. (برای آگاهی بد نیست بدانیم که در خط عربی آن را « أندرويد» و در خط اردو هم «ایندروئید» می نویسند). 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :