آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9186
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1391 3:39
تعداد بازدید : 401

نسبت به سال گذشته صورت گرفت

رشد 128درصدی انتقال وجه از خودپردازها

تازه ترین گزارش بانک مرکزی نشان می دهد از مهرماه سال۹۰ مجموع ریالی خرید های انجام شده توسط پایانه های فروشگاهی بیش از مبالغ جابه جا شده از طریق شبکه خودپرداز های بانکی بوده است. در اسفند ماه سال ۹۰ این نسبت یعنی مبلغ جابه جا شده از طریق کارتخوان ها به میزان 1/1درصد مبلغ جابه جا شده از طریق خودپردازهای بانکی را نشان می دهد.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی-  بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی در اسفند ماه سال 90 مبلغ جابه جا شده از طریق شبکه خودپرداز بانکی بالغ بر 2/339  هزار میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با مبلغ جابه جا شده ماه مشابه سال قبل معادل 7/148 هزار میلیارد ریال بالغ بر 128 درصد رشد نشان می‌دهد.
در همین حال مجموع خریدهای انجام شده از طریق پایانه‌های فروشگاهی در اسفند ماه 90 رقمی ‌معادل 2/374 هزار میلیارد ریال بوده  که نسبت به رقم جابه‌جا شده در ماه مشابه سال قبل معادل 6/91 هزار میلیارد ریال، حدود 309 درصد رشد کرده است.
بنابراین گزارش در اسفند ماه سال گذشته از طریق خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی مجموعا 6/713 هزار میلیارد ریال جابه‌جا شده است. این در حالی است که در اسفند ماه سال 89 این شاخص 3/240 هزار میلیارد ریال بوده که درنتیجه رشد 197 درصدی را تجربه کرده است. نکته اساسی آن است که بخش عمده این رشد مربوط به مبالغ جابه‌جا شده از طریق پایانه‌های فروشگاهی است.
در همین راستا مبلغ خربد انجام شده  از طریق کارتخوان در اسفند ماه 89  نزدیک 62 درصد مبالغ جابه‌جا شده از طریق خود پرداز بوده است. این شاخص در اسفند ماه سال 90 با رشدی قابل توجه به 1/1 درصد رسیده است.
عمکرد بانک‌ها در بخش خودپرداز
در بخش خودپرداز بانک ملی طبق معمول بیشترین بار مبالغ جابه‌جا شده را بر دوش داشته است به طوری که بالغ بر 5/103 هزار میلیارد ریال معادل 39 درصد کل مبالغ جابه‌جا شده در اسفند ماه 90 از طریق خودپرداز‌های بانک ملی جابه‌جا شده است.
سپس بانک صادرات با جابه‌جایی 7/90 هزار میلیارد ریال معادل28 درصد کل مبلغ جابه‌جا شده در رتبه دوم قرار دارد.
بانک ملت نیز با جابه‌جایی 9/40 هزار میلیارد ریال معادل 12 درصد کل در رتبه سوم قرار گرفته است. بانک تجارت نیز با جابه‌جا کردن 5/17 هزار میلیارد ریال معادل 1/5 درصد، بانک پاسارگاد با جابه‌جایی 7/15 هزار میلیارد تومان معادل 6/4 درصد و بانک سپه با جابه‌جایی 9/7 هزار میلیارد ریال معادل 3/2 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
عملکرد در بخش کارتخوان
در بخش کارتخوان بانک ملت طبق معمول رتبه اول را در میزان خرید از طریق این دستگا‌ها در اختیار دارد. مردم از طریق پایانه‌های این بانک در اسفند ماه 90 بالغ بر 157 هزار میلیارد ریال خرید انجام داده‌اند که این حجم حدود 42 درصد کل خرید‌های انجام شده از طریق پایانه‌های فروشگاهی در سال 90 است. یکی از دلایل اینکه بانک ملت در این بخش همواره با فاصله زیاد از رقبا در رتبه اول قرار دارد  ارایه خدمات پرداخت به پایانه‌های عرضه بنزین و گازوییل کشور است.
در همین حال در رتبه دوم بانک ملی قرار دارد. مردم از طریق پایانه‌های فروشگاهی این بانک بیش از 6/76 هزار میلیارد معادل 5/20 درصد کل خرید‌های انجام شده در ماه مذکور خرید انجام داده‌اند.
بعد از بانک ملی بانک صادرات قرار دارد که مردم از طریق کارتخوان‌های این بانک بالغ بر 8/62 هزار میلیارد ریال معادل 8/16 درصد کل خریدهای کارتخوان در ماه مذکور خرید کرده‌اند.
سپس بانک پارسیان 6/19 هزار میلیارد ریال معادل  2/5درصد خرید‌های انجام شده، پاسارگاد با 8/14 هزار میلیارد ریال معادل چهار درصد خرید‌های انجام شده و تجارت با نزدیک 10 هزار میلیارد ریال معادل .27 درصد کل خریدهای انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :