آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9187
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1391 3:42
تعداد بازدید : 392

تقاضای منابع چهار برابر عرضه

نظام بانکی سودآور نیست

رییس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر رقم مطالبات معوق بانکی ۵۳۸ هزار میلیارد ریال است که با توجه به این رقم نمی توان انتظار سودآوری از نظام بانکی کشور داشت. میزان تقاضای منابع نسبت به وضعیت عرضه بسیار بالا و نسبت آن، چهار به یک است.

مهر- محمود بهمنی با اشاره به مشکلات و چالش‌های پیش روی نظام بانکی کشور گفت: مطالبات معوق نظام بانکی را به منزله بلوکه شدن همان میزان پول دانست و افزود: این در حالی است که بانک‌ها ملزم به قراردادن سپرده‌های قانونی نزد بانک مرکزی تا 17 درصد هستند.
وی با بیان اینکه میزان تقاضای منابع نسبت به وضعیت عرضه بسیار بالاست، نسبت آن را چهار به یک دانست و گفت: چگونه منابع نظام بانکی می‌تواند پاسخ این همه نیاز مازاد را بدهد و این امر قطعا چالش‌هایی را برای نظام بانکی کشور ایجاد می‌کند.
بهمنی به بحث نیازهای نامحدود در مقابل منابع محدود اشاره و عنوان کرد: با این وجود همواره به دنبال راهکارهایی برای رفع نیازها هستیم.
رییس کل بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در سال 89 را معادل 7/5 درصد با احتساب درآمدهای نفتی و 1/6 درصد بدون احتساب درآمدهای نفتی اعلام و بیان کرد: البته باید به این موضوع که قیمت نفت و وضعیت صادرات کاملا در اختیار ما نیست، توجه شود.
وی با تاکید بر اینکه این میزان رشد در شرایط تحریم حاصل شده است، گفت: وضعیت رشد اقتصادی در کشورمان در حالی است که میزان متوسط رشد اقتصادی در جهان 1/4 درصد بوده است.
بهمنی اظهارامیدواری کرد که در سال 2012 که رشد اقتصادی متوسط در جهان 3.5 درصد پیش‌بینی شده است، کشورمان از این میزان رشد هم فراتر رود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بازارهایی مانند سکه و ارز اشاره و عنوان کرد: عیار و وزن سکه‌هایی که بانک مرکزی در طرح پیش فروش سکه به بازار عرضه می‌کند، هیچ‌گونه تفاوتی با سایر سکه‌ها ندارد.
رییس کل بانک مرکزی تحریم بانک مرکزی، نظام بانکی و یا تعطیلی شعب بانکی در خارج از کشور را سیاسی دانست و تصریح کرد: هر تصمیمی‌بر روی بازارهایی مانند ارز تاثیرگذار است و باعث افزایش یا کاهش قیمت در این بازارها می‌شود.
وی با بیان اینکه جامعه ما از نظر روانی بسیار حساس است، افزود: با این وجود بانک مرکزی به دنبال ثبات مالی است.
رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه عیار و وزن سکه‌های پیش فروشی تفاوتی با سایر سکه‌ها ندارد، گفت: بانک مرکزی به دنبال ثبات مالی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :