آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9188
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1391 3:45
تعداد بازدید : 415

مجوز 821 تعاونی اعتباری باطل شد

در پی ساماندهی بازار غیر متشکل پولی، مجوز فعالیت 821 تعاونی اعتباری باطل شد و بانک مرکزی مجوز فعالیت 78 تعاونی اعتباری دیگر را تمدید کرد.

ایرنا- ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی از سال 83 با نظارت بر عملکرد تعاونی‌های اعتباری آغاز شد. در خرداد ماه سال 89 بود که در پی امضای یک تفاهم نامه میان بانک مرکزی و وزارت تعاون وقت، هشدار و مهلت دو ماه برای تعطیلی تعاونی‌های اعتباری فاقد مجوز و تعاونی‌های اعتباری که طبق مقررات و ضوابط بانک مرکزی عمل نمی‌کردند، اعلام شد.
بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، از تعداد 899 تعاونی اعتباری تنها 78 تعاونی اعتباری دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی هستند که مجوز برخی از آنها تا سال 93 صادر شده و برخی دیگر نیز مجوز نامحدود از بانک مرکزی دریافت کرده اند.
تاریخ صدور مجوز برخی از آنها حتی به سال 86 نیز می رسد و برخی دیگر در سال‌های 87، 88، 89، 90 و 91 مجوز فعالیت گرفته‌اند. بیشترین تعداد مجوزها برای استان تهران صادر شده و پس از آن استان‌های آذبایجان غربی و اصفهان در یک سطح قرار دارند.
از این تعداد مجوز صادره، حدود 21 مجوز فعالیت تعاونی‌های اعتباری در تهران، 9 مجوز در آذربایجان غربی، 9 مجوز در استان اصفهان، چهار مجوز در آذربایجان شرق، یک مجوز در چهارمحال و بختیاری، سه مجوز در خراسان جنوبی، چهار مجوز در خراسان رضوی، دو مجوز در خوزستان، دو مجوز در زنجان، دو مجوز در فارس، دو مجوز در قزوین، یک مجوز در قم، شش مجوز در کردستان، یک مجوز در کرمان، یک مجوز در کرمانشاه، یک مجور در مازندران، سه مجوز در هرمزگان، سه مجوز در همدان و سه مجوز در یزد صادر شده است.
در عین حال مجوز فعالیت 821 تعاونی اعتباری منقضی شده است. پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که اگر تعاونی‌های اعتبار نسبت به اخذ مجوز از بانک مرکزی اقدام نکنند با اعلام قبلی با آنها برخورد قانونی و از فعالیت آنها جلوگیری می شود و با کمک نیروی انتظامی پلمب می‌شوند.
با تمام کسانی که خارج از ضوابط و قوانین کشور مبادرت به اقدام صنفی کنند با آنها از طریق قانون برخورد می‌شود، لذا اگر اقدامات مالی و اعتباری آنها با ضوابط بانک مرکزی مطابقت نداشته باشد، این بانک موظف است آن را پی‌گیری کند.
مسوولان بانک مرکزی از اقدام چند تعاونی اعتباری و موسسات پولی و مالی و تبدیل آنها به بانک خبر داده اند. برای ساماندهی تعاونی‌های اعتباری چند پیشنهاد و طرح مطرح شده که از جمله آن تشکیل بانک قرض‌الحسنه و ادامه فعالیت این تعاونی‌های اعتباری در قالب قرض‌الحسنه است.
البته اگر تعاونی‌های اعتباری تمایل داشته باشند، بانک مرکزی مجوز تاسیس یک بانک بزرگ یا موسسه اعتباری را نیز به آنها می‌دهد. اجرای مفاد بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی از مباحثی است که تعاونی‌های اعتباری باید به طور کامل آن را رعایت کنند.
استدلال این بانک برای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی، کاهش نرخ تورم است به نحوی که مسوولان این بانک اعلام کرده‌اند 80 درصد از موفقیت کشور در مهار نرخ تورم نتیجه ساماندهی موسسات پولی، مالی و ارزی و کنترل فعالیت‌های ربوی بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :