آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9240
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1391 3:57
تعداد بازدید : 979

آیین‌نامه ارایه خدمات الكترونیكی قضایی تصویب شد

خدمات الكترونیكی قضایی تا پایان امسال اجرایی می شود

آیین نامه ارایه خدمات الكترونیكی قضایی 22 خرداد ماه جاری از سوی آیت اله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه تصویب شد كه بر اساس این آیین نامه مركز آمار قوه قضاییه موظف است امكانات لازم را برای ارایه خدمات الكترونیكی حداكثر تا پایان امسال فراهم كند.

پایگاه اطلاع‌رسانی قوه قضاییه- آیین‌نامه ارایه خدمات الكترونیكی قضایی در اجرای بند ششم سیاست‌های كلی قضایی پنج ساله ابلاغی، بند ج ماده 48 قانون برنامه پنجم توسعه كشور، تبصره بند ج ماده 11 قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد و در راستای رفع اطاله دادرسی و تسریع در امور جاری محاكم و پیشگیری از وقوع جرم تهیه و تدوین شده است.
 بر اساس این گزارش آیین‌نامه یاد شده در 14 ماده و دو تبصره از سوی رییس قوه قضاییه به تصویب رسیده است.بر اساس ماده 14 آیین‌نامه خدمات الكترونیكی قضایی، مركز آمار و فناوری اطلاعات موظف است با هماهنگی مراجع قضایی و شوراهای حل‌اختلاف و سایر مراجع ذی‌ربط امكانات لازم را برای ارایه خدمات الكترونیكی حداكثر تا پایان سـال جاری فراهم آورد. زمان‌بنـدی، نوع دعاوی و حوزه‌های قضایی كه خدمـات قضایی آن از طریق سامـانه‌های الكترونیكی انجام می‌شـود، به مـوجب دستورالعملی است كه توسط مركز آمار و فناوری اطلاعات تهیه و به تصویب رییس قوه قضاییه می‌رسد.
 امكان ارایه خدمات قضایی الكترونیكی تا پایان امسال
همچنین بر اساس ماده 10 آیین‌نامه خدمات الكترونیكی قضایی، از تاریخ تصویب این آیین‌نامه، ضابطان دادگستری، كارشناسان رسمی، وكلای دادگستری، سازمان‌های پزشـكی قانونی و زندان‌ها و سایر اشخاص و نهادهای مرتبط با دادرسی، مكلف‌اند نتیجه اقدامات و گزارش‌ها و اجرای دستورات قضایی را پس از ثبت‌نام و اخذ كد رهگیری از طریق سامانه خدمات قضایی به طریق الكترونیكی ارسال كنند.
 در ماده 11 نیز آمده است: ضابطان دادگستری مكلف‌اند در جرایم مشهود و امور فوری پس از انجام اقدامات اولیه و ضروری و تشكیل پرونده مقدماتی به صورت غیرالكترونیكی، متعاقبا نسبت به ثبت پرونده و انعكاس نتیجه اقدامات در درگاه خدمات قضایی قوه قضاییه و ارسال الكترونیكی آن به مقام قضایی ذی‌صلاح و پیگیری و انجام دستورات مقام قضایی از طریق سامانه اقدام كنند.
 طبق ماده 12 آیین‌نامه یاد شده در امور كیفری در صورتی كه اقدام اولیه به صورت الكترونیكی ممكن نباشد، پس از تقدیم شكایت به صورت غیرالكترونیكی به ضابطان یا مقامات قضایی و انجام اقدامات فوری، پی گیری پرونده و تقدیم لوایح دفاعی و اسناد و مدارك استنادی طرفین و وكلای آنها به طریق الكترونیكی ادامه خواهد یافت.
 همچنین بر اساس ماده 13 این آیین‌نامه روسای واحدهای ذی‌ربط، مسوول اجرای مفاد این آیین‌نامه در حوزه تحت مدیریت خود هستند و مركز آمار و فناوری اطلاعات، متولی تامین امنیت و سطوح دسترسی به سامانه و ایجاد تمهیدات لازم به منظور اجرای این آیین‌نامه و نظارت بر حُسن اجرای آن و ارایه گزارش مستمر از میزان پیشرفت امور به رییس قوه قضاییه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :