آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9243
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1391 3:13
تعداد بازدید : 594

ساخت رایانه ویژه نابینایان در پارك علم و فناوری مازندران

رییس پارك علم و فناوری مازنداران گفت: یكی از شركت های مستقر در این پارك موفق به ساخت رایانه ویژه نابینان شده است.

 ایرنا- مجتبی بلباسی گفت: محققان این پارك با ساخت رایانه ویژه نابینان موفق شده‌اند كه برنامه ورد (word) را به خط ویژه نابینایان (بریل) و برعكس تبدیل كنند.
 بلباسی افزود: نابینایان از یك ظرفیت هوشی بالایی برخوردارند كه از آن می‌توان در فضای مجازی به خوبی استفاده كرد.
 وی ادامه داد: نابینان با استفاده از این رایانه می‌توانند خدمات فضای مجازی را برای مشتریان در حوزه رسانه، انتشارات، دانشگاه‌ها، موسسات پژوهشی و یا مراكزی كه خدمات اینترنتی دارند، ارایه دهند.
رییس پارك علم و فناوری مازنداران در خصوص ساختار رایانه ویژه نابینایان گفت: این رایانه به غیر از صفحه نمایش از یك صفحه كلید مخصوص نابینان تشكیل شده است كه مطالب نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش را با خط بریل برای نابینایان بر روی صفحه كلید نمایان می‌سازد.
 بلباسی ادامه داد: نرم افزار تعبیه شده در این رایانه دارای مترجم فارسی نیز هست ، بنابراین نابینایان هم از طریق خط بریل و هم از طریق شنوایی می‌توانند مطالب را درك كنند كه این امر به درك بالاتر و سریع‌تر نابینا كمك می‌كند.
وی افزود: همچنین بر روی صفحه نمایش این رایانه كلیدهایی تعبیه شده كه نابینا با استفاده از آنها می‌تواند در اینترنت به جست‌وجو بپردازد.
 به گفته رییس پارك علم و فناوری مازندران، رایانه ویژه نابینایان هم‌اكنون ساخته شده است و پارك علم و فناوری مازندران به زودی این رایانه را به هشت دانشگاه بزرگ كشور می‌فروشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :