آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9269
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1391 3:13
تعداد بازدید : 789

نامه سرگشاده کمیسیون پهن‌باند به رهبران 20 کشور صنعتی

نقش پهن باند را در توسعه اقتصادی و اجتماعی به رسمیت بشناسید

کمیسیون پهن باند برای توسعه دیجیتال، وابسته به اتحادیه جهانی مخابرات، جمعه گذشته در نامه ای سرگشاده به رهبران 20 کشور صنعتی جهان، از آنها خواست که از هیچ اقدامی برای ترویج توسعه شبکه ها، خدمات و کاربردهای پهن باند فروگذار نکنند. این نامه با بیان اهمیت پهن باند در سطح منابعی همچون آب، جاده و الکتریسیته، بر لزوم نقش آفرینی دولت ها در تشویق پیاده سازی شبکه های پهن باند تاکید می کند و ضمنا اهیمت سرمایه گذاری بخش خصوصی را هم مد نظر قرار می دهد. نشست سران گروه G20 همین ماه در شهر مکزیکوسیتی برگزار می شود.

متن نامه سرگشاده کمیسیون پهن‌باند به این شرح است:
«پهن‌باند برای توسعه اقتصادی و اجتماعی ضروری است.
کمیسیون پهن‌باند برای توسعه دیجیتال این نامه سرگشاده را خطاب به رهبران جهان، سیاست‌سازان، رهبران صنعتی، مشارکت‌کنندگان و شهروندان حاضر در نشست رهبران گروه 20 نوشته است.
در حالی که رهبران گروه 20 برای نشست در مکزیک آماده می‌شوند، مصرانه خواستار حمایت از توسعه زیرساخت‌های پهن‌باند، کاربردها و خدماتی مبتنی بر آن هستیم که امکان رشد اقتصادها را فراهم می‌کند و مزیت‌هایی را در اختیار جوامع سرتاسر کره زمین قرار می‌دهد.
سرمایه‌گذاری در پهن‌باند نقشی اساسی در هدایت اقتصاد جهانی به مسیر رشد بالاتر و ایجاد رشد پایدار اجتماعی و اقتصادی برای هر ملتی دارد. هر چند سرمایه‌گذاری‌ها نباید فقط روی توسعه زیرساخت متمرکز شود و باید خدمات پیشرفته‌ آنلاین، محتوای مناسب محلی و دربرگیری پهن‌باند برای همگان را مدنظر قرار دهد.
با توجه به 4/2 میلیارد انسانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، بیش از یک میلیارد کاربر پهن‌باند موبایل در سطح جهان و گذشتن درآمد سالانه خدمات ارتباطی از مرز 2 تریلیون دلار، فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات نقشی رو به فزونی در تمامی جوامع دارد. در جامعه اطلاعات قرن 21، کشورها باید سرمایه‌گذاری لازم را برای فراهم کردن امکان مشارکت شهروندان و برخورداری آنان از اقتصاد دیجیتال، نوآوری‌های جهانی و یا حذف مخاطرات آن را فراهم کنند. به ویژه اینکه فناوری‌های مبتنی بر پهن‌باند زمینه‌ساز نوآوری‌های تازه شده الهام‌بخش نسل جدید کارآفرینان دیجیتال در خلق کاربردها و سرویس‌ها و محتوای جدید می‌شود.
پهن‌باند، نوآوری را به دستان مردم و خانه‌های آنان انتقال می‌دهد و به کاربران نهایی امکان می‌دهد که به عنوان کارآفرین طراح نرم‌افزار، لابی‌گر فعال اجتماعی، روزنامه‌نگار و سایر فعالیت‌های تولید محتوا، فعالیت کنند. عصر دیجیتال گره کاملا جدید از صنایع دیجیتال را ایجاد خواهد کرد که هنوز در تصور هم نمی‌گنجد. ICT و پهن‌باند موجب پویایی فناورانه و کاهش موانع راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SME) است و فرصت‌هایی برای این کسب‌وکارها و کارآفرینان فراهم می‌کند تا سلسله مراتب موجود قادر به نوآوری، رقابت و رشد باشند.
در برنامه‌ریزی ایجاد و توسعه شبکه‌های پهن‌باند، مجموعه‌ای از فناوری‌ها مورد نیاز است، به نحوی که نیازهای متنوع کاربران و نقش تکمیل کننده راهکارهای ثابت و سیار را هم زمان مد نظر قرار دهد. هدف این است که یک راه‌کار فناورانه خاص تشویق شود، بلکه ارایه مزایای پهن‌باند به تمامی شهروندان هدف اصلی است. همچنان که شبکه‌های ثابت (Fixed) مازه (Backbone) و ظرفیت‌های ضروری انتقال داده را فراهم می‌کنند، این شبکه‌ها با شبکه‌های موبایل و تجهیزاتی تکمیل می‌شوند که خدمات و کاربردهای پهن‌باند را مستقیما به دست کاربران می‌رسانند. پهن‌باند پرسرعت زمینه‌ساز مشارکت آنلاین از جمله شبکه‌سازی اجتماعی و انبوه سپاری یا (Crowdsourcing) تولید محتوا توسط کاربران و سرویس‌های جدید محلی به منظور تشویق نوآوری، کمک به تحول زندگی مردم در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه است.
برای ایجاد پهن‌باند جهانی به نحوی که عمدتا در خدمت توسعه باشد، فعالیت‌های بشر باید در جهت تبدیل اطلاعات به دانش باشد تا بتواند از توانمندسازی افراد و توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی پشتیبانی کند؛ از جمله تحول نهادی و سیاسی و توسعه جوامع دانش بنیان که به 4 پایه استوار است؛ آزادی بیان، آموزش با کیفیت برای همه، دسترسی جهانی به اطلاعات و دانش و احترام به تنوع فرهنگی و زبانی. توسعه پهن‌باند را نمی‌توان به زیرساخت‌های فنی محدود کرد و در دسترس بودن محتوای مبتنی بر پهن‌باند و خدمات و کاربردهای چند زبانی هم باید تضمین شود.
هر چند دولت‌ها نقشی اساسی در این زمینه بازی می‌کنند و مثلا در تدوین سیاست‌های مشوق رقابت و سرمایه‌گذاری در بازار ارتباطات، حذف موانع فعالیت نقش دارند و ضمنا مستقیما هم سرمایه‌گذاری می‌کنند، بخش تجاری نیز در این معادله نقشی زیربنایی دارد.
با در نظر داشتن ظرفیت‌های بسار زیاد پهن‌باند، کمیسیون پهن‌باند، 4 هدف را به منظور توسعه پهن‌باند جهانی، صرفه پذیری و جذب مردم مطرح می‌کند و از دولت‌ها می‌خواهد در جهت دسترسی به این اهداف گام بردارند:
- هدف 1: داشتن سیاست عمومی پهن‌باند. تا سال 2015 تمامی کشورها باید یک راهبر ملی پهن‌باند داشته باشند یا پهن‌باند را در تعاریف دسترسی و خدمات عمومی‌شان لحاظ کنند.
- هدف2: مقرون به صرفه‌سازی پهن‌باند. تا سال 2015، خدمات پایه پهن‌باند باید از طریق سیاست‌گذاری‌ها و ایجاد رقابت در بازار در کشورهای در حال توسعه مقورن به صرفه شود.(زیر 5 درصد متوسط درآمد ماهانه).
هدف3: اتصال خانه‌ها به پهن‌باند. تا سال 2015، 40 درصد خانوارها در کشورهای در حال توسعه باید دسترسی اینترنت داشته باشند.
- هدف4: آنلاین کردن مردم. تا سال 2015 ضریب نفوذ اینترنت باید در سطح جهان به 60درصد، در جوامع در حال توسعه به 50درصد و در کشورهای کمتر توسعه یافته به 15 درصد برسد.
همچنین مردم کشورهای در حال توسعه به منظور درک همه مزایای بالقوه دسترسی پهن باند برای همه، باید فرصت‌هایی مشابه با مردم جوامع توسعه یافته دسترسی داشته باشند تا نقش خود را در تکامل اقتصاد دیجیتال جهانی ایفا کنند.
ما بدین وسیله از رهبران 20 کشور صنعتی می‌خواهیم در نظر داشته باشند که پهن‌باند و کاربردها و خدمات مبتنی بر آن، سهمی اساسی در توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی در جهان دارد و می‌خواهیم که پهن‌باند را به عنوان یک چارچوب کاری توانمدساز به رسمیت بشناسند.
کمیسیون پهن‌باند برای توسعه دیجیتال نیز برای ترویج توسعه اقتصاد اینترنتی در کشورهای عضو G20، همچون سایر اقتصادها فعالیت و کمک خواهد کرد.
منتظر فرصت‌هایی برای همکاری در جهت اهداف مشترک خواهیم ماند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :