آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9272
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1391 3:21
تعداد بازدید : 822

کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا مصوبه خود را بازنگری کرد

سخنگوی FCC: گواهی مبنی بر سرطان زا بودن تشعشات گوشی موجود نیست

کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا با بازنگری مصوبه 1996 این کمیسیون در خصوص تشعشعات مضر تلفن همراه، در پی بررسی استانداردهای ساخت گوشی برآمده است. به گفته سخنگوی FCC در سال 1996 و با وجود بحث امکان مضر بودن تشعشعات تلفن همراه روی انسان ها، کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا طرحی را مبنی بر بررسی استاندارد تشعشعات فرکانس های منتشر شده از تلفن های همراه مصوب کرد که هم اکنون این کمیسیون پس از گذشت 15 سال خواستار بازنگری این مصوبه و به جریان افتادن آن در قالب بررسی استانداردهای تلفن همراه شده است.

در سال 1996 کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا قانونی وضع کرد که بر اساس آن تلفن‌های همراه پیش از فروش باید مورد آزمایش قرار گرفته و برای عرضه در ایالات متحده آمریکا تاییدیه FCC بگیرند.
بر اساس قوانین کمیسیون فدرال مخابرات، طرح بررسی استاندارد تشعشعات و فرکانس‌های تلفن‌همراه باید توسط پنج عضو کمیسیون به تایید برسد و در صورت تایید، روش آزمایش دستگاه‌ها تغییر خواهد کرد و به این ترتیب یا تعداد استانداردهای در نظر گرفته شده برای دستگاه‌های تلفن همراه به منظور نداشتن تشعشعات خطرناک بر روی سلامت انسان‌ها افزایش یا برخی از موارد آن کم خواهد شد.
جولیوس ژناچوسکی اعلام کرد: این کمیسیون به توافق رسیده که این استانداردها برای دستگاه‌هایی که توسط کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید با دستگاه‌های دیگر متفاوت باشد.
سخنگوی FCC ضمن تاکید بر وجود نداشتن گواهی مبنی بر اینکه دستگاه‌های تلفن‌ همراه باعث به وجود آمدن سرطان، سردرد، سرگیجه، تحلیل رفتن حافظ یا دیگر مشکلات برای کاربران می‌شود، گفت: این بررسی‌ها برای یافتن گواهی‌ و مدارک علمی ادامه خواهد یافت.
از سال 1980 تاکنون استفاده از تلفن‌های همراه به شدت افزایش یافته تا آنجا که امروزه حدود شش میلیارد نفر در جهان از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند و در عین حال بحث‌های زیادی درباره ارتباط این دستگاه‌ها با بروز بیماری‌هایی همچون انواع تومورها، غدد مغزی و غدد پرده‌های مغزی درگرفته است.
در سال 2011 سازمان بهداشت جهانی تشعشعات منتشر شده توسط تلفن‌های همراه را در لیست موارد سرطانزا همانند سرب، کلروفورم و قهوه گذاشت و اعلام کرد ارزیابی زیانبار بودن یا نبودن این دستگاه‌ها نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
براساس این گزارش، برخلاف تشعشعات رادیویی یونیزه شده مثل اشعه گاما، مواد رادیو اکتیو و اشعه ایکس که باعث شکستن پیوندهای شیمیایی در بدن و در نتیجه باعث بروز سرطان می‌شود،‌ بسامد رادیویی منتشر شده از دستگاه‌هایی مثل تلفن‌های همراه و مایکروویو یونیزه شده نیست.
براساس گزارش موسسه ملی سرطان، هیچ گواهی و سندی مبنی بر اینکه فرکانس‌هایی که یونیزاسیون نشده باعث افزایش خطر سرطان شود، یافت نشده است.
گزارش‌های بسیاری منتشر شده مبنی بر اینکه گوشی‌های همراه باعث تولید گرما می‌شوند و تنها آسیبی که ممکن است در صورت استفاده زیاد به بدن انسان برساند موجب تغییر فعالیت‌ سلول‌های مغزی می‌شود.
بر اساس گزارش ارایه شده از سوی کمیسیون بین‌المللی محافظت از تابش غیر یون‌ساز، از زمان اعلام سازمان بهداشت جهانی برای بررسی تشعشعات منتشر شده توسط تلفن‌های همراه مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که ارتباط میان استفاده از تلفن‌های همراه و تومور مغزی را نقض می‌کند.
بر این اساس، ماه اکتبر سال گذشته محققان دانمارکی مطالعاتی را روی 350 هزار نفر انجام دادند و بر اساس آن اعلام کردند که تلفن‌های همراه خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد.
همچنین مطالعات دیگری در مورد استفاده از این دستگاه‌ها توسط کودکان و نوجوانان 7 تا 19 ساله انجام شد که نتایج آن نشان داد خطر ابتلا به تومور مغزی در افرادی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که گوشی موبایل ندارند افزایش نمی‌یابد.
به گفته تامی سان، سخنگوی FCC هیچ خطر یا آسیبی برای کاربران تلفن‌های همراه مطرح نشده و عملیات امروز ما، بررسی استانداردهاست.
وی اعلام کرد: کمیسیون فدرال مخابرات آمریکا بر روی خطرات و آسیب‌های ناشی از دستگاه‌های تلفن همراه یا سایر موارد کار نمی‌کند و بلکه اطلاعات منتشر شده از سوی وزرات بهداشت، غذا و دارو و سازمان بهداشت و سرویس‌های سلامتی و دیگر نهادها متکی است.
وی می‌گوید: ما امیدواریم و انتظار داریم دیگر آژانس‌ها و سازمان‌ها بر روی این موضوع کار کنند و در این پروسه مشارکت کنند. برای افرادی هم که نگران تاثیر انرژی فرکانس‌های رادیویی ناشی از تلفن‌های همراه هستند، توصیه می‌کنیم که مکالمه با این دستگاه‌ها را کوتاه‌تر و زمان استفاده ازآن را به حداقل برسانند و برای مکالمات از هندزفری بهره ببرند و به این ترتیب، فاصله میان سر و دستگاه را بیشتر کنند. گفتنی است، تمامی گمانه‌زنی‌ها درباره ارتباط میان دستگاه‌های تلفن همراه و بروز بیماری‌هایی مثل تومورهای مغزی ناشی از درخواست برای گوشی‌هایی مثل آیفون اپل و گوشی‌های مبتنی بر آندرویید گوگل در طول سال‌های اخیر بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :