آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93597
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1394 11:56
تعداد بازدید : 976

دارپا به تحول ابزار کاشتنی رابط کاربری عصبی می اندیشد

دارپا، سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی، طرحی را تشریح کرده که هدف از آن، توسعه یک ابزار کاشتنی عصبی پیشرفته به عنوان پل ارتباطی میان مغز انسان و ابزارهای الکترونیکی است. دارپا امیدوار است که در قالب توسعه این فناوری تحت برنامه «طراحی سیستم مهندسی عصبی» (NESD)، آن را در تحقیقات و پزشکی وارد کند.

GizMag- در حالی که رایانش مدرن روز به روز پیشرفته تر می شود، اما در این میان هنوز سیستمی طراحی نشده که بتواند با پیچیدگی ها مغز انسان رابطه برقرار کند. با این حال برنامه جدید دارپا این است که رابط کاربری ابزارهای الکترونیکی بهبود یابند و این ابزارها بتوانند مستقیما با مغز انسان ارتباط برقرار کنند. 
فیلیپ آلولدا، مدیر برنامه NESD در این مورد می گوید: امروز بهترین سیستم های رابط کاربری مغز- کامپیوتر شبیه به دو ابرکامپیوتری است که سعی می کنند با استفاده از یک مودم قدیمی با هم صحبت کنند. حال تصور کنید که ابزارها را به نوعی ارتقا دهیم که کانالی میان مغز انسان و ابزارهای الکترونیکی مدرن باز شود. 
رابط های عصبی کنونی در حقیقت داده های بسیار زیادی را از حدود ۱۰۰ کانال که هر یک داده های حسی را از ده ها تا هزاران عصب به دست می آید، فشرده سازی می کنند و چندان هم عجیب به نظر نمی رسد که با چنین فرآیند فشرده سازی متراکمی، نتایج به دست آمده بویی از واقعیت نبرده باشند و بسیار ضعیف، نادرست و البته پر از نویز و خطا باشند.
افقی که دارپا برای این برنامه دیده است، ساخت فناوری است که بتواند به شیوه ای بسیار دقیق تر از فناوری های پیشین، از هر یک از میلیون ها عصب موجود داده های لازم را دریافت کند و ابعادی بزرگ تر از یک سانتی متر مکعب نداشته باشد. 
چالش بزرگی که در این بین وجود دارد پیچیدگی بسیار بالایی است که ساخت این ابزارها دارند و همچنین ساخت سخت افزار لازم انقلابی در عرصه این دست تجهیزات به حساب می آید. 
به گفته دانشمندان دارپا، دستیابی به این اهداف، تحولی در عرصه های مختلف علمی از قبیل زیست شناسی مصنوعی، عصب شناسی و وسایل الکترونیکی کم مصرف ایجاد خواهد کرد. بنابراین پژوهشگران باید تکنیک های پیچیده ای را طراحی کنند تا سیگنال های الکتروشیمیایی را توسط نورون های مغزی کدگذاری کنند و داده ها را با عالی ترین درجه ارایه دهد. 
اگر این پروژه به سرانجام خوبی برسد، فناوری توسعه یافته کاربردهای بسیاری خواهد داشت زیرا با کاشت ابزار مورد نظر مثلا می توان دید یا شنوایی بیمار را بهبود بخشید. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :