آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93656
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1394 11:28
تعداد بازدید : 1112

واردات کالاهای شرکت های دانش بنیان از مسیر سبز گمرکی

بر اساس مصوب گمرک جمهوری اسلامی، واردات کالاهای شرکت های دانش بنیان از مسیر سبز گمرکی انجام می ‎شود.

فناوران- سیدمحمد صاحبکار، سرپرست امور شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری، درباره واردات کالا توسط شرکت‎های دانش بنیان کشور اظهار کرد: با پیگیری های ویژه ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و مساعدت کرباسیان رییس گمرک، شرکت های دانش بنیان برای واردات کالاهای خود در مسیر سبز گمرکی قرار می‎گیرند.
وی افزود: پیشنهاد معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در جلسه کمیته تخصصی بررسی ضوابط تعیین مسیر اظهارنامه ها مطرح شد و با حسن نظر مدیران گمرک، موضوع به تصویب رسید.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان همچنین گفت: شرکت هایی که در کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان تایید می شوند به همراه شناسه ملی به گمرک معرفی شده و برای واردات کالاهای خود می توانند از این مزیت استفاده کنند.
صاحبکار در ادامه گفت: تاکنون عمدتا شرکت های خوش نام و تولیدکنندگان برتر در مسیر سبز قرار می گرفتند و سایر شرکت ها به مسیر قرمز و زرد وارد می‎شدند که با توجه به مذاکرات انجام شده، شرکت های دانش بنیان نیز به مسیر سبز گمرکی افزوده شدند.
سرپرست امور شرکت های دانش بنیان با بیان اینکه فرآیند انجام تشریفات گمرکی در مسیر سبز، ساده تر و سریع تر و با بازرسی کمتر از مسیرهای زرد و قرمز است، گفت: با توجه به حساسیت کالاهای وارداتی به منظور تولید محصولات دانش بنیان، این مزیت از اهمیت بالایی برخوردار است. امید است شرکت‎های دانش‏بنیان از اعتمادی که گمرک به آنها کرده است، به نحو مناسبی استفاده کنند. 
وی افزود: البته کالاهای وارداتی شرکت های دانش بنیان در صورتی که به مجوزهای خاص از مراجع ذی‎ربط مانند استاندارد یا وزارت بهداشت نیاز داشته باشند، برای تسریع کار خود قبلا باید آن را تهیه کرده و اسناد باید کامل و گویا باشد. 
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان همچنین گفت: هم اکنون اتصال سامانه ارزیابی شرکت های دانش بنیان (Daneshbonyan.ir) به سامانه تجارت فرامرزی (epl.irica.ir) در حال پیگیری است و این سامانه ها به‎صورت وب سرویس به یکدیگر متصل خواهند شد تا ارسال اطلاعات شرکت های دانش بنیان به گمرک بصورت آنلاین و با سرعت و دقت لازم انجام شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :