آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93658
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1394 11:31
تعداد بازدید : 949

جزییات پرداخت 266 هزار میلیارد وام بانکی

پرداخت تسهیلات در سال جاری 11/9 درصد افزایش یافت

عملکرد تسهیلات پرداختی بانک ها در 9 ماهه 1394 نشان می دهد که میزان تسهیلات پرداختی در این دوره حدود 11.9 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و به 266 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است.

فناوران - این در حالی است که با توجه به تمرکز برای تخصیص تسهیلات بیشتر به سرمایه در گردش بخش‎های اقتصادی، شبکه بانکی حدود 166 هزار و 700 میلیارد تومان معادل 62.9 درصد کل تسهیلات اعطایی خود را به تامین نقدینگی این واحدها اختصاص داده است؛ این رقم حدود 25 هزار میلیارد تومان و به عبارتی 17.4 درصد افزایش دارد.
 بر اساس گزارش بانک مرکزی، سهم صنعت و معدن از مجموع تسهیلات حدود 77.6 هزار میلیارد تومان است که بیش از 80 درصد آن به تامین سرمایه در گردش اختصاص یافته است. 
گرچه همچنان صنعت و معدن بیشترین سهم از وام های بانکی را در 9 ماهه ابتدایی امسال دریافت کرده است ولی درصد پرداختی به این بخش حدود 1.9 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر شده و از 31 به 29.1 درصد رسیده است. 
همچنین بخش مسکن و ساختمان حدود 27.6 هزار میلیارد تومان در 9 ماهه اول امسال تسهیلات دریافت کرده و سهم آن نسبت به دوره مشابه سال گذشته از 12.2 به 10.4 درصد کاهش یافته است. سهم این حوزه از تسهیلات بانکی در حداقل خود نسبت به چهار دوره گذشته قرار دارد؛ به طوری که از 13.7 درصد در 9 ماه اول سال 91 به 13.2، 12.2 و در نهایت به 10.4 در سال جاری رسیده است. این نوسان در حالی رخ داده که انتظار می رود با توجه به مصوبات سال جاری شورای پول و اعتبار برای افزایش تسهیلات دهی در حوزه مسکن، سهم کل مسکن و ساختمان در پایان سال جاری نسبت به دوره های گذشته از رشد بیشتری برخوردار باشد.
 از  باقی مانده تسهیلات  266 هزار میلیاردی بانک ها 23.7 هزار میلیارد تومان آن سهم بخش کشاورزی است  که در مجموع حدود 8.9 درصد کل تسهیلات را به خود اختصاص داده است 37.4 هزار میلیارد تومان به بخش بازرگانی اعطا شده که سهم آن را در کل تسهیلات دریافتی به 14.1 درصد افزایش داده است. 99.8 هزار میلیارد تومان از  مجموع تسهیلات بانکی یعنی رقمی حدود 37.5 درصد کل به بخش خدمات اختصاص پیدا کرده است.
به هر حال بانک ها 266 هزار میلیارد تومان تسهیلات را در حالی برای 9 ماه پرداخت کرده اند که در سال گذشته با وجود پیش بینی 280 هزار میلیاری بانک مرکزی بالغ بر 340 هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف اقتصادی وام داده بودند. موضوعی که البته واکنش بانک مرکزی را نیز به دلیل افزایش اضافه برداشت بانک ها برای تسهیلات دهی و به تبع آن احتمال افزایش تورم به همراه داشت.این در حالی است که بانک مرکزی در جریان تسهیلات دهی بانک ها ضمن تذکر برای مراقبت نسبت به ملاحظات مربوط به کنترل تورم و همچنین قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد از بانک ها خواسته تا به افزایش توان خلق پول از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه ای داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :