آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93755
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1394 11:54
تعداد بازدید : 1291

رییس اتاق اصناف ایران:

استراتژی تعریف شده‎ای بین بنگاه‎های بزرگ و کوچک نداریم

رییس اتاق اصناف ایران گفت: رانت، آنچنان شیرینی و حلاوتی ایجاد کرده که واگذاری مسوولیت به مردم سخت باشد.

اتاق اصناف- علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران گفت: در نشستی که با رییس جمهور و تیم اقتصادی دولت داشتیم، مشارکت بخش‎خصوصی در پساتحریم و معضلات پیش رو مورد بحث قرار گرفت و در پنل تخصصی با وزرا و تیم اقتصادی دولت نیز راهکارهای اجرایی برای رفع چالش‎ها به منظور فعالیت بخش غیردولتی بررسی شد.
وی در پاسخ به این پرسش که علت اعتماد نداشتن دولت به بخش خصوصی چیست و برخی وجود قوانین دست و پا گیر و مالیات‎های مضاعف از بخش‎خصوصی را به عنوان نشانه‎های اطمینان نداشتن دولت به بخش خصوصی عنوان می‏کنند، با بیان این نکته که راهی جز این نداریم که بین دولت و بخش غیردولتی تعامل شکل بگیرد، افزود: در ۳۶ سال گذشته اقتصاد در دلِ دولت نهادینه شده و یکی از آفت های موجود همین است که اقتصاد کشور ما از مردم محوری فاصله گرفته است.
رییس اتاق اصناف ایران در مورد وعده بزرگ اعضای اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف در نشست با رییس جمهور و وزرای اقتصادی دولت در خصوص حل معضل اشتغال گفت: پساتحریم با شتاب زدگی عملیاتی نخواهد شد؛ بنابراین باید از شتاب‎زدگی پرهیز کنیم و به سمت علمی محور کردن امور پیش رویم.
 وی ادامه داد: همان طور که در عرصه تنش زدایی دو سال وقت گذاشتیم و با حمایت‎های مقام معظم رهبری در کنار تلاشِ دولت و تیم مذاکره کننده به همراه صبرِ مردم، دو سال طول کشید تا امروز شهد پیروزی را بچشیم؛ بنابراین از آنجا که جهان استکباری جهانی نیست که پی در پی با ما در بسیاری از مسایل کنار بیاید؛ یقینا این اتفاق هم نخواهد افتاد که ما به زودی بر همه معضلات فائق آییم.
فاضلی تاکید کرد: ما ۳۶ سال در تحریم بودیم؛ پس نباید فکر کنیم که همه مشکلات ما همین فردا حل می‎شود؛ باید برنامه‎های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را برای حل معضلات در نظر گرفت.
وی ضمن بیان این که عدم شتاب زدگی به معنای مدیریت انتظار است؛ افزود: تنها در صورتی که هدفمند جلو برویم، پیروز خواهیم بود.
وی در پاسخ به این انتقاد که آنچه توسط بنگاه‎های کوچک تولید می‎شود، بازاری برای مصرف ندارد افزود: کره جنوبی که امروزه جزو کشورهای نوظهور توسعه یافته است، در دهه ۸۰ وقتی به مصیبت اقتصادی دچار شد، رویکرد خود را به سمت حمایت از بنگاه های کوچک تغییر داد. با بررسی تاریخ فیلیپین در سال ۱۹۹۷ نیز می‎توان دریافت که همین اتفاق در آن کشور هم افتاده است؛ بنابراین امروز اغلب کشورهای توسعه یافته به بنگاه‎های کوچک و متوسط روی آوردند.
فاضلی با بیان این که یک چهارم سرمایه جهانی و یک سوم اشتغال جهانی در بخش بنگاه‎های کوچک و متوسط است، تصریح کرد: ما در ایران استراتژی تعریف شده‎ای برای رابطه بین بنگاه‎های کوچک و بزرگ خود نداریم که در نهادهای غیرمدنی باید چنین تعریفی شکل بگیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :