آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94861
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394 10:38
تعداد بازدید : 771

رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات رایانه در گفت و گو با فناوران:

تولیدکنندگان ایرانی رایانه در طرح صندوق مکانیزه فروش مهجور ماندند

هفته‎ای که گذشت، بحث ارایه رایگان صندوق‎های مکانیزه فروش به 200 هزار واحد صنفی و ابهامات و حواشی آن در خصوص تامین بخش سخت‎افزار و نرم‎افزار توسط شرکت مجری، یکی از موضوعات مهم و داغ فعالان اکثر تشکل‎های صنف فناوری اطلاعات به خصوص سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات رایانه‎ای بود که با ارایه نامه‎هایی به اتاق اصناف، وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی و غیره سعی شد تا حدی شفاف‎سازی در اجرای این طرح چند صد میلیاردی صورت گیردکه البته تاکنون نتیجه‎ای در بر نداشته است.

فناوران- در این رابطه، مسعود شنتیایی رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات رایانه و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در گفت‎و‎گویی با فناوران ضمن ابراز نارضایتی از مطلع نشدن تولیدکنندگان رایانه از نحوه اجرای طرح، اظهار امیدواری کرد که مسوولان دولتی ذی ربط با ورود به این قضیه جلوی ضرر را بگیرند.
 ظلم به تولیدکنندگان داخلی
شنتیایی نحوه اجرای طرح باران و انتخاب شرکت مجری و تامین کننده کالا را ظلم به تولیدکنندگان تجهیزات رایانه در کشور عنوان کرد و گفت: وقتی پتانسیل تولید تجهیزات سخت افزاری صندوق مکانیزه  فروش در کشور وجود دارد چرا باید تولیدکنندگان این بخش نادیده گرفته شوند.وی با بیان اینکه تولیدکنندگان رایانه در طرح باران مهجور مانده‎اند، افزود: در حالیکه شرکت‎های تولیدکننده داخلی به خاطر کمبود کار نیمه تعطیل شده‎اند، پروژه‎های به این عظیمی به چینی‎ها واگذار می‎شود.
وی با بیان اینکه طرح باران پس از 20 سال احیا شده است، گفت: حالا که پس از 20 سال دولت طرح مکانیزه صندوق‎های فروش را مطرح کرده است، به یکباره پای چند شرکت به میان می‎آید که هیچ سنخیت و سابقه ای در صنف رایانه ندارند.
 تولید داخلی صندوق مکانیزه فروش
وی در رابطه با تولید قطعات صندوق مکانیزه فروش در کشور گفت: تولید این صندوق‎ها شامل سه بخش قطعات الکترونیکی، قطعات فلزی و پلاستیکی می‎شود که در حال حاضر امکان تولید آن در کشور وجود دارد.
شنتیایی افزود: هم‎اکنون 9 شرکت تولیدکننده بزرگ عضو سندیکای تولیدکنندگان رایانه هستند که به محض اعلام دولت کار تولید صندوق ها را آغاز می کنند.
وی اضافه کرد: برخی از بخش‎ها مثل پرینتر نیز چون در ایران سابقه تولید ندارد توسط تولیدکنندگان وارد می‎شود تا با سایر قطعات تولیدی سازگار باشد.
 آمادگی ارایه طرح 
وی در پاسخ به این سوال که سندیکای تولیدکنندگان رایانه طرحی برای تولید صندوق های مکانیزه فروش دارد یا خیر؟ گفت: قطعا زرحی آماده کرده ایم که با اعلام دولت آن را ارایه خواهیم کرد.
شنتیایی افزود: ما متوجه پافشاری دولت بر اجرای طرح مکانیزه فروش هستیم. به همین دلیل پس از برگزاری جلسه کارشناسی تولید، طرح را ارایه خواهیم کرد.رییس سندیکای تولیدکنندگان رایانه در ادامه گفت: سال‎ها قبل نیز کنسرسیومی از 7 شرکت بزرگ رایانه‎ای با سرمایه ثبتی 100 میلیون تومان تشکیل شد که به دلیل تغییر سیاست دولت در رابطه با صندوق مکانیزه فروش فعالیتش ادامه نیافت.وی افزود: اکنون نیز اگر دولت بخواهد این کنسرسیوم تشکیل و در مدت زمان کوتاهی آغاز بکار می‎کند.وی همچنین تاکید کرد: وقتی تولیدکنندگان بزرگی در صنف فناوری اطلاعات وجود دارد اتاق اصناف نباید دنبال شرکت هایی باشد که تخصصی در این زمینه ندارند.
 انتظار تولیدکنندگان از اتاق اصناف
شنتیایی همچنین در مورد پیگیری‎های سندیکای تولیدکنندگان رایانه در هفته اخیر به فناوران گفت: تاکنون نامه های بسیاری به اتاق اصناف، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای ذی ربط فرستاده ایم که امیدواریم در این هفته به نتیجه برسد.وی افزود:  انتظار تولیدکنندگان رایانه از اتاق اصناف این است که وقتی پای پروژه به این مهمی در میان می‎آید، تشکل مربوطه را در جریان اجرای آن بگذارد.
شنتیایی تاکید کرد: سندیکا به جدیت موضوع را دنبال می کند و امیدوارم با این همه شعار حمایت از تولید، حمایتی از تولیدکنندگان واقعی صورت گیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :