آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94907
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394 12:9
تعداد بازدید : 1484

برابر پارسی video و audio چیست؟

یوسف امیری- واژه ی video در لاتین به معنای «می بینم» و از فعل videre به معنای «دیدن» است. این واژه از سال ١٩٣۵ م. / ١٣١۴ خ. در انگلیسی نخست به عنوان صفت («مربوط به دیدن») و دو سال پس از آن به عنوان نام («آنچه دیده شود») به کار رفته است. این فعل لاتین از ریشه ی پوروا-هند-و-اروپایی weid- به معنای «دانستن، دیدن» است. از این ریشه در سانسکریت واژه ی veda (نام کتاب دینی هندوان) را داریم که در اصل به معنای «می دانم» است؛ در اوستایی هم vaeda به معنای «می دانم» و hu-vaeda به معنای «به خوبی دانسته» است. هر دو واژه ی اوستایی در پارسی به شکل «وِیدا» و «هُوِیدا» به معنای «آشکار» به کار رفته و می روند. در انگلیسی واژه های wit «هوش، خرد» و wise «خردمند» در نهایت از همین ریشه اند. همچنین از ریشه ی لاتین videre در انگلیسی واژه های دیگری ساخته شده که برابر پارسی بیشترشان از فعل «دیدن» ساخته شده است، از جمله: visa «روادید»؛ view «دید، نما»؛ vision «بینایی»؛ revision «بازبینی».

برابر پیشنهاد نخست من برای video در حالت نام «دیداره» (مانند «گفتاره») و در حالت صفتی «دیداری» است. در همین خانواده صفت های visual و visible را داریم که باید آنها را نیز در نظر داشت. صفت visible را می توان «دیدپذیر» («مرئی» و «قابل رویت»!! عربی تبار هم یعنی «دیدپذیر»). صفت visual هم به معنای «دیداری» است. اگر بخواهیم برابر video در حالت صفتی با visual متفاوت باشد، می توان پیشنهاد دیگری داد. از آنجا که video یعنی «آنچه دیده شود»، می توان برایش «بیناک» را ساخت بر پایه ی الگوی « بن٢ (مضارع) فعل + پسوند ـاک». نمونه های دیگر این الگو عبارت اند از: «خوراک» (آنچه خورده شود)، و «پوشاک» (آنچه پوشیده شود). در پارسی تاجیکستان «نوشاک» نیز به کار می رود به معنای «آنچه نوشیده شود». در این صورت برابر video در حالت صفتی را می توان «بیناکی» گفت که دیگر با visual متفاوت خواهد بود. 
واژه ی audio هم که از سال ١٩٣۴ م. / ١٣١٣ خ. به کار رفته از ریشه ی لاتین است به معنای «می شنوم» از فعل audire «شنیدن». پس بر پایه ی آنچه در بالا گفتیم، برابر پارسی آن را می توان به دو شکل «شنیداره» و «شنیداری» و نیز «شنَواک» و «شنَواکی» گفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :