آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94975
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1394 9:38
تعداد بازدید : 795

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی

ایرانیان مقیم خارج بیایند شرکت دانش‎بنیان راه‎اندازی کنند

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص استقبال ایرانیان مقیم خارج برای سرمایه‎گذاری در کشور گفت: این افراد می‎توانند با همکاری دانشجویان ایرانی مقیم یک شرکت دانش بنیان راه‎اندازی کنند.

مهر - بهزاد سلطانی گفت: در دوران پساتحریم بحث سرمایه گذاری خارجی بحث خیلی مهمی برای کشور است از این رو ایرانیان مقیم خارج، مهم ترین عامل این سرمایه گذاری خارجی به شمار می‎روند ما می‎توانیم آنها را به عنوان  پنجره خارجی ورود سرمایه در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه از آنجایی که ایرانیان مقیم خارج، به انواع فناوری های خارجی دسترسی دارند بهتر است که از سوی آنها هم در راستای توسعه کشور اقداماتی انجام گیرد، تاکید کرد: بنابراین ایرانیان مقیم خارج، می توانند با دانشجویان ایرانی مقیم یک شرکت دانش بنیان در داخل کشور راه اندازی کنند.
 استفاده از تجربه چین و هند
سلطانی عنوان کرد:  این تجربه در چین و هند اتفاق افتاده است، در مقالات علمی مشاهده می شود که چین سرمایه‎گذاری خارجی خودش را به دست سرمایه‎گذاران آمریکایی نداد، بلکه به دست چینی‏های مقیم خارج داد.به گفته وی، وضعیت اقتصادی طوری است که سرمایه داخلی پاسخگوی نیازهای سرمایه‎گذاری کشور نخواهد بود و این موضوع در توسعه تکنولوژی بیشتر نمایان می‎شود؛ به دلیل ریسک و سرمایه‎گذاری بالای حوزه تکنولوژی و نیاز به فناوری‎های به روز دنیا، سرمایه گذاری ایرانیان مقیم خارج امری ضروری به نظر می رسد.
 ابراز تمایل ایرانیان خارج از کشور
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی باید کنترل شده باشد تا مشکلی برای کشور ایجاد نشود، گفت: به نظر می‎رسد این استراتژی درستی است که ما براساس داشته های کشورمان در خارج، برنامه ریزی‎های اصلی برای راه‎اندازی شرکت‎های دانش‎بنیان انجام دهیم؛ در صندوق نواوری و شکوفایی نیز ما با همین اساس  آغاز به کار کرده‎ایم.
وی گفت: خیلی از ایرانیان مقیم خارج ابراز تمایل کردند که حتی با صندوق نوآوری و شکوفایی مشارکت کنند و طرح بیاورند.
وی با بیان اینکه در هر کدام از استان ها پیشنهاداتی برای اینگونه سرمایه‏گذاری‎ها شده است، گفت: به عنوان مثال، از استان همدان ۶۰ نفر، ۸۰ نفر از ساری و غیره اجرای طرح‎هایی را آغاز کرده‎اند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: ایرانیان مقیم خارج کشور از ما می خواهند که مشکلات اداری را برایشان برطرف کنیم تا آنها هم بتوانند راحت تر سرمایه گذاری کنند. همچنین آنها مایل به مشارکت با این صندوق هستند.
 پذیرش طرح‏های دانش بنیان صنایع الکترونیک
همچنین صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک با هدف حمایت از شرکت‎های نوپا، طرح های دانش‏بنیان کوچک پارک های علم و فناوری و مراکز رشد سراسر کشور را پذیرش می کند.
صحا در راستای تقویت اقتصاد دانش‎بنیان و همگام با سیاست‎های دولت، ردیف اعتباری ویژه‎ای را برای حمایت از طرح‎های دانش‎بنیان کوچک و شرکت‎های نوپا در نظر گرفته است.
پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی می توانند طرح های کوچک شرکت‎های مستقر در حوزه الکترونیک پارک و مرکز رشد را تا پنجم اسفندماه به صندوق ارسال کنند.
شرکت‎های متقاضی برای بهره مندی از تسهیلات ویژه صحا می توانند با مراجعه به وبگاه صندوق و دریافت کاربرگ طرح های کوچک و شرکت های نوپا» نسبت به تکمیل آن اقدام کرده و همراه مستندات لازم به صحا ارسال کنند.همچنین برای تسهیل و تسریع فرآیند، در صورت هماهنگی قبلی مراکز رشد و پارک های علم و فناوری استان ها، دریافت و بررسی کاربرگ ها و نیز مصاحبه با متقاضیان در قالب پیشخوان تخصصی پذیرش و ارزیابی طرح ها، در مراکز استان ها انجام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :