آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94979
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1394 9:54
تعداد بازدید : 592

معاون‌کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

پیشنهاد تخصیص هزار میلیارد تومان مشوق صادراتی در بودجه 95

معاون کل سازمان توسعه تجارت و مشاور وزیر صنعت گفت: نباید منتظر سفارش خارجی ها برای تولید و صادرات باشیم، حال آن که ما باید مستمر و پی درپی در کشورهای خارجی حضور داشته باشیم و بازاریابی کنیم.

سازمان توسعه تجارت- محمدرضا مودودی با بیان اینکه کشورهای جهان در مقابل صادرات کالاهای با ارزش افزوده ایرانی همیشه مقاوت می‎کنند، گفت: در10 سال گذشته و سال 83 که تحریم ها اعمال نشده بود، صادرات غیرنفتی ایران 10.5 میلیارد دلار بود اما بعد از تحریم ها این عدد به 35 میلیارد دلار رسید که علت آن صادرات مواد خام بوده که تحریم‎ها مانعی برای صادرات آنها ایجاد نکرد چرا که دنیا در برابر صادرات کالاهای با ارزش افزوده ایرانی مقاومت نشان می‎دهد.
وی گفت: بسیاری از تجار ما تمایلی به سرمایه گذاری درکشورهایی همچون عراق و افغانستان که شرایط خاصی در منطقه دارند، ندارند حال آن که اگر وضعیت این کشورها تغییر کند و به ثبات برسند، کشورهای قدرتمند جهان با توجه به پشتوانه اقتصادی و تولیدی خود، بازار را در اختیار می گیرند.
مودودی ادامه داد: کشورهای پیشرو به دنبال بازارهای بالقوه هستند و اگر تجار ما رویکرد برونگرایی خود را تقویت نکنند، برندهای جهانی بزودی در همسایگی ما فعالیت خود را آغاز می کنند و فرصت نفس کشیدن را به صنایع جوان ما نخواهند داد، بنابراین ما باید از شرایط حاضر کمال استفاده را ببریم.
وی در ادامه در خصوص جوایز صادراتی نیز گفت: این جوایز هیچ وقت نتوانست صادرات مستمر را برای ایران در پی داشته باشد از این رو دولت تصمیم گرفت شرایط صادرات را تسهیل کند که متاسفانه این رویکرد نیز آنچنان که باید مورد توجه تجار ما قرار نگرفت.
مودودی در ادامه گفت: سازمان توسعه تجارت ایران یک هزار میلیارد تومان مشوق نقدی و غیرنقدی را برای اختصاص به بحث صادرات غیرنفتی در بودجه سال 95 کل کشور پیش بینی کرده است که در صورت موافقت نهایی دولت، در بودجه گنجانده خواهد شد.
وی افزود: براساس توافقنامه امضا  شده میان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، سازمان توسعه تجارت و بانک توسعه صادرات، شش درصد از سود تسهیلات صادراتی به عنوان یارانه به صادرکنندگان پرداخت خواهد شد.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: براین اساس نرخ سود تسهیلات دریافتی 22 درصد به 16 درصد و 20 درصد به 14 درصد تقلیل خواهد یافت.
مودودی گفت: از طرفی 50 میلیارد تومان نیز به شکل غیرنقدی در بخش زیرساخت ها و فضای نرم افزاری هزینه خواهد شد که بخشی از آن برای راه اندازی خطوط منظم کشتیرانی و خط هوایی پرداخت شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :