آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94982
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1394 10:4
تعداد بازدید : 621

احتمال پذیرش قانونی کامپیوترهای گوگل به عنوان راننده

اداره ایمنی رانندگی آمریکا اعلام کرد احتمالا سیستم هوش مصنوعی را که به طور آزمایشی در اتومبيل های خودران گوگل قرار می دهد، طبق قوانین فدرال به عنوان راننده قبول خواهد کرد. این تصمیم گام بسیار مهمی در راستای پذیرش اتومبيل های خودران و رونق این صنعت نوپا است.

رویترز- واحد تولید خودروهای بدون راننده شرکت گوگل روز ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ طرح کامل خود برای تولید خودروهایی را «که به راننده نیاز ندارند» به اداره ایمنی رانندگی آمریکا تسلیم کرد. این اداره در نامه خود خطاب به کمپانی گوگل نوشت: اداره ایمنی رانندگی در طرح پیشنهادی گوگل مفهوم «راننده» را سیستم خودران اتومبیل تفسیر خواهد کرد، نه سرنشین اتومبیل. ما با گوگل موافقیم که اتومبیل های خودران به شکلی که طی بیش از یک قرن گذشته مرسوم بوده، راننده نخواهند داشت.
شرکت های خودروسازی بزرگ و شرکت های فناوری مثل گوگل برای تولید خودروهایی که بتواند حداقل برخی اوقات بدون راننده حرکت کنند سخت در حال رقابتند. در همین حال همه شرکت های فعال در این رقابت معتقدند که قوانین فدرال آمریکا در مورد ایمنی رانندگی و جاده ها برای آزمایش و تولید نهایی خودروهای بدون راننده مانع ایجاد می کند. ایالت کالیفرنیا پیش نویس قانونی را تنظیم کرده که ایجاب می کند همه اتومبیل های خودران یک راننده دارای گواهی نامه رانندگی را جزو سرنشينان حمل کنند.
بسیاری از کارشناسان اتومبیل در آمریکا معتقدند که هنوز در جنبه های قانونی مربوط به اتومبیل های بدون راننده سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد. کارل بروئر یکی از این کارشناسان می گوید: اگر اداره ایمنی رانندگی آمریکا هوش مصنوعی را به عنوان جایگزین قابل قبول برای کنترل اتومبیل توسط انسان بپذیرد، این امر می تواند زمینه را برای ورود اتومبیل های بدون راننده به جاده های کشور فراهم کند. اگر سيستم کامپیوتری این نوع اتومبیل ها از جنبه حقوقی و قانونی نیز به عنوان راننده محسوب شود راه را برای گوگل و سایر شرکت ها هموار خواهد ساخت تا اتومبیل هایی طراحی کنند که بدون دخالت انسان و مستقیما با سیستم هوش مصنوعی هدایت کننده خودرو ارتباط برقرار کند. اداره ایمنی رانندگی آمریکا در بخش دیگری از نامه خود می نویسد: سوال بعدی این است که گوگل چگونه می تواند ثابت کند که سیستم های خودران با ضوابط و استانداردهایی که برای اتومبیل های دارای راننده تنظیم شده است قابل انطباق هستند. سخنگوی گوگل نیز در این راستا گفت که این شرکت هنوز مشغول بررسی نامه اداره ایمنی رانندگی آمریکاست. مدیران شرکت گوگل گفته اند که برای تولید انبوه اتومبیل های خودران با شرکت های خودروسازی همکاری خواهند کرد.
شرکت گوگل در طرح پیشنهادی خود به اداره ایمنی رانندگی آمریکا گفته است که گنجاندن ابزارهایی در سیستم هوش مصنوعی این خودروها که به سرنشین یا راننده اجازه دخالت دهد ممکن است خطرناک باشد. به گفته گوگل، سرنشینان ممکن است تصمیم های سیستم خودران اتومبیل را نقض کنند و این برای ایمنی خودرو و سرنشینان آن بسیار خطرناک خواهد بود. مقامات اداره ایمنی رانندگی آمریکا گفتند قبل از تصمیم گیری در مورد افزودن ابزارهای قابل کنترل توسط انسان به این نوع خودروها، مثل ترمز یا فرمان، باید قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد قانونی بودن تولید این خودروها تصمیم بگیرند. روند تجدید نظر در قوانین فدرال ایمنی رانندگی ممکن است سال ها طول بکشد، ولی مقامات این اداره گفتند که شرکت گوگل می تواند موارد استثنایی در تغییر سریع این قوانین را به شرط ارائه مدارک کافی تقاضا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :