آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95002
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1394 10:50
تعداد بازدید : 731

سیستم نوری رکورد سرعت انتقال داده را زد

محققان انگلیسی با ساخت یک سیستم ارتباط نوری موفق شدند رکورد سریع ترین میزان انتقال داده که تاکنون به ثبت رسیده را بشکنند. این سیستم قادر است با سرعتی 50 هزار برابر بیشتر از پهنای باند کنونی انگلستان اطلاعات دیجیتال را انتقال دهد.

GizMag- محققان دانشگاه کالج لندن با ساخت یک سیستم ارتباط نوری با قدرت انتقال 1/125 ترابایت بر ثانیه موفق به ثبت یک رکورد جدید برای سریع ترین میزان انتقال داده در حوزه اطلاعات دیجیتال شدند. با چنین سرعتی کل یک سریال مثل سریال «بازی تاج و تخت» با کیفیت HD را می توان در کمتر از یک ثانیه دانلود کرد. محققان برای دستیابی به چنین سرعت فوق العاده ای در انتقال، از توسعه های اخیر در حیطه تئوری اطلاعات در مورد حداکثر میزان اطلاعات قابل انتقال که توسط نسبت سیگنال به نویز متناهی (SNR) محدود می شود، بهره گرفتند و سیگنال های دیجیتال پیشرفته را در روند پیشرفت تکنیک های بهینه سازی SNR و به حداکثر رساندن توان داده ها به کار گرفتند.
به عبارت دیگر، این تیم پژوهشی موثرترین راه را به منظور کدگذاری داده ها در سیگنال های نوری با توجه به محدودیت های فرستنده و گیرنده تعیین کردند. سپس آنها هوشمندانه از تکنیک های کاهش نویز، که معمولا در ارتباطات بی سیم هم یافت می شود، استفاده کردند و آنها را در سیستم انتقال نوری نیز به کار بردند. این بار، تیم تحقیقاتی توانست با اطمینان کامل اعلام کند که سیگنال ها با کمترین میزان تاثیر از تحریف اعمال شده بر سیستم الکترونیک قادر به انتقال هستند.
دکتر رابرت ماهر، از دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه کالج لندن و سرپرست این پژوهش، در اینباره بیشتر می گوید: در حالی که سیستم های انتقال نوری صنعتی فعلی تنها قادر به دریافت سیگنال کانال اطلاعات تا نرخ 100 گیگابایت در ثانیه هستند، تیم پژوهشی ما به کمک تجهیزات پیچیده در آزمایشگاه در حال تحقیق و بررسی است تا نسل بعدی هسته شبکه و سیستم ارتباطی را طراحی کند که قادر به پرداخت سیگنال های اطلاعاتی با سرعتی بیش از یک ترابایت بر ثانیه هستند. در حالی که این سرعت تقریبا 50 هزار بار بیشتر از میزان سرعت پهنای باند اینترنت در انگلستان است. پهنای باند اینترنت فوق سریع در انگلستان 24 مگابایت بر ثانیه است که همان تعریف فعلی ما از اینترنت پرسرعت است.
سیستم جدید که در ادامه کار قبلی، انتقال بدون خطا سیگنال های نوری با سرعتی بیشتر از رکورد جهانی 5890 کیلومتر صورت گرفته است، با به کارگیری 15 کانال انتقال داده جداگانه فراهم شده که هرکدام شامل یک سیگنال نوری رمزی با طول موج های مختلف هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :