آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95133
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394 10:29
تعداد بازدید : 795

امضای تفاهم نامه همکاری سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی

سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه کاربرد سنجش از راه دور و تصاویر ماهواره ای در بخش کشاورزی امضا کردند.

روابط عمومی وزارت ارتباطات- این تفاهم نامه به امضای بهرامی، رئیس سازمان فضایی و عبدالمهدی بخشنده، معاون اقتصادی و برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی رسیده است. بهرامی، معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران گفت: بخش کشاورزی یکی از بخش های مهم و استراتژیک کشور است و سازمان فضایی ایران با استفاده از فناوری فضایی و خدمات سنجش از دور آماده است به این بخش مهم یاری برساند.
به گفته وی، مرکز سنجش از دور ایران می تواند در بدست آوردن آمار دقیق از وضع تولید و سطح زیر کشت محصولات کشاورزی کمک شایانی را به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کند.
رئیس سازمان فضایی ایران، همچنین از راه اندازی مرکز داده این سازمان خبر داد و گفت: این مرکز می تواند در جمع آوری آمار دقیق و مقایسه داده ها اطلاعات مطمئنی را در اختیار قرار دهد که می توان بر اساس آن در تصمیم گیری و تصمیم سازی کلان و استراتژیک کشور تاثیر مثبت و
 به سزایی داشت.
بخشنده نیز در خصوص این تفاهم نامه گفت: امیدواریم با امضای این تفاهم نامه در مرحله اول سطح زیرکشت و پراکنش دو محصول استراتژیک گندم و جو در سطح 6 شهرستان از 3 استان خوزستان، اصفهان و خراسان رضوی تعیین شود و بتوان منحنی رشد 10 محصول اصلی زراعی و 4 محصول باغی را در سطح 40 دشت کشور بدست آورد و در ادامه این روند را به تمامی دشت های کشور تعمیم داد.
وی افزود: با توجه به اینکه استفاده از روش های سنتی و استفاده از عملیات میدانی جهت آمارگیری ها بسیار زمانبر و پرهزینه است، امروزه با استفاده از تصاویر ماهواره ای و سنجش از دور می توانیم با سرعت بالا و به صورت دقیق اطلاعات مان را به روز کنیم که این اطلاعات به روز و دقیق در ارتقا و تداوم برنامه ریزی موثر و حائز اهمیت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :