آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95342
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394 10:22
تعداد بازدید : 669

با وجود کاهش جهانی تقاضا

ایرانی ها هنوز به نوت بوک وفادارند

اگر چه تقاضا برای نوت بوک در بازار ایران، نسبت به سال گذشته در حد چشمگیری کاهش یافته است و بیشتر کاربران رایانه های همراه به جای خرید یک نوت بوک جدید به ارتقا یا تعمیر دستگاه های قدیمی روی آورده اند، اما این موضوع هرگز به معنای کاهش محبوبیت نوت بوک در بازار ایران نیست و همچنان بسیاری در انتظار کاهش یا ثبات نرخ دلار آزاد هستند تا برای خرید نوت بوک اقدام کنند.به گفته کارشناسان، با وجود سرمایه گذاری بسیاری از شرکت های واردکننده کالاهای کامپیوتری، روی تبلت و کامپیوترهای چندمنظوره، اما نوت بوک ها همچنان محبوب ترین رایانه های شخصی در بازار ایران به شمار می آیند. این درحالی است که در تازه ترین گزارش های منتشر شده از سوی مراکز تحقیقاتی، میزان محبوبیت نوت بوک در بازارهای جهانی رو به کاهش است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی اینکوایرر، فروش جهانی لپ تاپ در سال 2015 نسبت به سال قبل حدود 6.5 درصد کاهش یافته است. به صورتی که فروش جهانی لپ تاپ در سال 2015 حدود یکصد و شصت و چهار میلیون دستگاه برآورد شده است. کارشناسان بر این باورند که در بازارهای جهانی توجه به سمت ابزارهای دیگری نظیر دستگاه های تبدیل شونده و فبلت ها جلب شده است و این موضوع به کاهش تقاضا از بازار نوت بوک منجر شده است؛ دستگاه هایی که در ایران چندان مخاطبی ندارند و همچنان در رقابت با نوت بوک ها شانسی ندارند. به گفته آنها، در صورت کاهش یا ثبات نرخ دلار آزاد ثابت خواهد شد که نوت بوک قهرمان بی چون و چرای بازار رایانه های شخصی ایران است.


مریم عسگری
منفرد یک کارشناس و واردکننده کالاهای کامپیوتری در این زمینه می گوید: به نظر نمی رسد در بازارهای جهانی نیز روند نزولی کاهش تقاضا برای نوت بوک دایمی و جدی باشد؛ چرا که برخی از تولیدکنندگان موبایل و سایر تجهیزات کامپیوتری نظیر هوواوی و مایکروسافت به تولید نوت بوک روی آورده اند و سایر تولیدکنندگان نیز در حال طراحی مدل های جدید و حرفه ای تر نوت بوک هستند. با این حال گروهی با اشاره به کناره گیری برندهای مطرحی همچون توشیبا و سونی از تولید نوت بوک می گویند که پایان عمر نوت بوک چندان دور نیست و محصولات جدیدتر سرانجام عرصه را بر این کالاها تنگ می کنند.
اما این پایان از بازار کامپیوتر ایران دور است و به گفته کارشناسان، به نظر می رسد که کاربران ایرانی به دنبال جایگزینی قابل، حرفه ای و البته خوش قیمت برای نوت بوک هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :