آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95365
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394 10:53
تعداد بازدید : 632

هکرها بدنبال تجهیزات شبکه با گذرواژه پیش فرض

یک محقق امنیتی هشدار داد که استفاده از تجهیزات شبکه که گذرواژه آنها تغییر نکرده و همچنان گذرواژه پیش فرض خود را دارند، راه را برای حمله و خرابکاری مهاجمان بازگذاشته است.

رایورز- یک محقق امنیتی به نام پاول مور، ضمن یک بررسی و مقایسه در میان تجهیزات مربوط به برندهای مشهور، این هشدار را داده است.
وی قصد داشته به بررسی امنیت چند اکسس پوینت و تلفن های VoIP و دیگر تجهیزات شبکه بپردازد تا توصیه های امنیتی لازم را به دارندگان آنها ارائه کند.
به گفته وی، بسیاری دستگاه ها همچنان از گذرواژه پیش فرض و حتی پیکربندی اولیه خود استفاده می کردند که این موضوع، امنیت آنها را شدیدا در خطر قرار می داد. در برخی موارد حتی گذرواژه ا ی در کار نبوده و هر شخصی براحتی می توانسته وارد دستگاه شود و تغییرات مورد نظرش را در آنها اعمال کند.
نکته مهم تر این که برخی از این تجهیزات، در ابتدای ورود، یک نام کاربری و گذرواژه پیش فرض دارند که حداقل کاربر را متوجه ضرورت این موضوع می کند. اما برخی دیگر تجهیزات، همین صفحه ساده «نام کاربری و گذرواژه» را هم ندارند و باید توسط کاربر تعریف و ایجاد شود.
به گفته مور، گذرواژه پیش فرض، فقط و فقط برای استفاده در هنگام نصب سیستم در آن قرار گرفته، و سپس باید سریعا تغییر داده شود.
از سوی دیگر، بنا به ادعای این محقق امنیتی، این معضل تنها به یک مورد و یک برند اختصاص ندارد و به یک معضل عمومی بدل شده است، بطوری که به عنوان مثال، نام و گذرواژه ADMIN/ADMIN همچنان در ورودی سیستم ها پربرجا است!
بنا به گفته مور، امنیت تجهیزات شبکه با بی اعتنایی به قوانین ابتدایی مسائل امنیتی، شدیدا در معرض تهدیدات و به ویژه حمله هکرها قرار گفته و می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :