آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95371
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394 11:1
تعداد بازدید : 788

برابر پارسی phablet

یوسف امیری- واژه ی انگلیسی phablet از ترکیب واژه های phone و tablet ساخته شده است. در این بخش برایش برابری پارسی پیش می نهم.


به چنین واژه هایی که از آمیختن واژه های دیگر ساخته شده اند، در انگلیسی portmanteau می گویند (واژه ای فرانسه ای به معنای «جامه دان»، زیرا دو معنا را در یک واژه دارند) و برابر پارسی آن در فرهنگ آریان پور «آمیزواج» نوشته شده اما چون در زبان شناسی «واج» با «واژه» فرق دارد، پیشنهاد من برای آن «آمیزواژ» است. آمیزواژها در پارسی هم وجود دارند مانند «سکنجبین» که آمیخته ی «سک/سرکه» و «انگبین» است. 
واژه ی phablet از سال ٢٠١٢ م. / ١٣٩١ خ. در رسانه های انگلیسی زبان رواج یافته است. بنابراین زمان زیادی از ساخته شدن آن نمی گذرد و این که برخی می گویند هنگام ورود واژگان بیگانه باید برایشان برابر پارسی ساخت وگرنه دیر می شود، اکنون زمان مناسب برابرسازی این واژه است. البته به نظر من هرگز دیر نیست و همیشه می توان برابر پارسی ساخت و آن را جا انداخت. همان گونه که واژه هایی چون «بلدیه»ی عربی تبار و «سوبسید» فرانسه ای زمان زیادی به کار می رفتند؛ اما امروز «شهرداری» و «یارانه»ی پارسی جایشان را گرفته اند. 
دست کم بر پایه ی ویکی پدیا، این واژه در بیشتر زبان ها به جز چند مورد، به همان صورت به کار می رود (البته با خط و تلفظ خودشان). در این میان، در اسپانیایی دو واژه ی tablefono یا tabletofono را ساخته اند که به همان روش انگلیسی است. در زبان کاتالان (از زبان های کشور اسپانیا) هم واژه ی taulefon را ساخته اند که ترکیب tauleta وfone  است. در زبان عربی افزون بر «فابلت»، بدان «نصف لوحی» به معنای «نیمه لوحه» هم می گویند که از نظر فنی دقیق نیست؛ زیرا موضوع تلفن بودن این دستگاه در نظر گرفته نشده است. 
از آنجا که phone را در پارسی «تلفن» می گوییم و طبق ستونی هم که پیشتر نوشته بودم برابر tablet «لوحه» است بنابراین در پارسی هم می توان آمیزواژی برای phablet ساخت مانند «تُوحِه» (شاید هم «تِلحِه»). یادآور می شوم که هدفِ نخستِ من در این ستون، نشان دادن توانایی های زبان پارسی در زمینه ی برابرسازی برای واژگان بیگانه است و هدف دوم هم نشان دادن شیوه های رویکرد به واژه سازی. حال اگر کسی واژه های پیشنهادی (از جمله این دو برابر) را نمی پسندد، می تواند با کاربرد این اصل ها و توانایی ها برابرهای دیگری بسازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :