آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95404
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1394 10:1
تعداد بازدید : 756

نتایج تحقیقات در چین: آنتن‌های BTS زیانی برای مردم ندارد

پایش شبانه روزی تشعشعات رادیویی و مایکروویو در تهران

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از نصب و راه اندازی ایستگاه های ثابت اندازه گیری تشعشع های غیریونساز تا 18 گیگا هرتز در شهر تهران خبر داد.


فناوران- افزایش روز افزون تعداد مشترکان تلفن همراه و به دنبال آن تلاش اپراتورها برای خدمت دهی مناسب به این تقاضاها در سال های اخیر، افزایش شمار ایستگاه های آنتن تلفن همراه در مناطق مسکونی را به امری اجتناب ناپذیر و اجباری تبدیل کرده است.
اما این امر با توجه به امواجی که این آنتن ها از خود ساطع می کنند، نگرانی هایی از بابت خطرساز بودن این امواج پدید آورده است .
هرچند نگرانی های ایجاد شده از سوی آن رد شده و بنا به گفته برخی هنوز گزارش تایید شده ای از خطرناک بودن این تشعشع ها از هیچ مرجع رسمی صادر نشده اما با این حال هنوز این پرسش برای مردم باقی است که تشعشع ها خطرناک است یا خیر؟ برهمین اساس سازمان رگولاتوری ایران خبر از نصب و راه اندازی ایستگاه های تشعشع های غیر یونساز در سطح شهر تهران می دهد.
غلامرضا داداش زاده گفت: تشعشع های اپراتورهای رادیویی و مایکروویو با راه اندازی این ایستگاه ها در 70 نقطه از مناطق حساس 22گانه شهر تهران که بیمارستان ها، مدارس و آسایشگاه های سالمندان را شامل می شود و در نقاط مختلف شهر تهران به صورت 24 ساعته و در تمامی روزهای هفته از سوی رگولاتوری پایش می شود.
وی با بیان اینکه اطلاعات ثبت شده در فرایند پایش با استاندارد ملی میزان تشعشع ها انطباق داده می شود، افزود: درصورت رعایت نکردن استانداردهای مربوط به این بخش، با اپراتور متخلف مطابق با قوانین و مقررات برخورد می شود.
داداش زاده تصریح کرد: نظارت بر رعایت ایمنی تشعشع های غیر یونساز در قالب پایش از طریق ایستگاه های اندازه گیری تشعشع ها همزمان با اندازه گیری های ادواری و تصادفی میزان تشعشع های دکل ها و آنتن های اپراتورها انجام می شود.
پیش از این خبرگزاری ایرنا میزگرد بررسی اثرات منفی تشعشعات تلفن های همراه را با حضور تعدادی از کارشناسان و متخصصان این بخش برگزار و در آن مشخص شد تاکنون اثری از تشعشع های منفی آنتن های تلفن های همراه بر روی انسان مشاهده نشده است.
عظیم فرد، مدیرکل صدور پروانه سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران در این میزگرد با تاکید بر اینکه تشعشع های رادیویی موجود در کره زمین تنها منحصر به تشعشع تلفن های همراه نیست بلکه رادیو و تلویزیون از ده ها سال پیش سیگنال های رادیویی منتشر می کرده اند، افزوده بود: چنانچه این تشعشع ها اندازه گیری شود، مشاهده خواهیم کرد سیگنال های رادیویی خیلی قدرتمندتر از تشعشع تلفن های همراه است.
وی افزود: اگر قدرت سیگنال های تلفن همراه با تلویزیونی مقایسه شود، میانگین تشعشع های تلویزیونی 10برابر از تشعشع های تلفن های همراه بیشتر است یعنی قدرت آنها در انتشار تشعشع ها خیلی بالاتر است.
وی با بیان وجود شبکه های ماهواره ای که سیگنال های آنها روی کره زمین پخش شده است، تصریح کرد: آن چیزی که شبکه تلفن های همراه را متمایز کرده، تعداد زیاد دکل های این شبکه ها و در معرض دید مستقیم مردم قرار داشتن آنهاست که باعث ایجاد حساسیت شده است.
برهمین اساس این موضوع در برخی کشورهای دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفته است که نمونه آن تحقیقی است که به تازگی از کشور چین منتشر شده است. 
بر اساس این تحقیق سه اپراتور تلفن همراه این کشور بیش از یک میلیون BTS در این کشور راه اندازی کرده اند. چاینا موبایل ۴۷۷ هزار ایستگاه BTS و چاینا تله کام ۳۲۰ هزار و چاینا یونیکام ۲۵۰ هزار از این ایستگاه های انتقال سیگنال های مخابراتی را در اختیار دارند.
موسسه تحقیقات فناوری و ناظر بر فعالیت های آنتن های BTS در چین اعلام کرده که براساس آخرین تحقیقات خود درباره میزان تشعشعات اطراف ایستگاه های مختلف، بالاترین میزان تشعشعات در اطراف بزرگترین ایستگاه هایBTS کمتر از یک درصد خط قرمز موجود در رِنج استاندارد بوده و این میزان به ندرت به چند درصد رسیده و هرگز از رقم ۱۰ درصد فراتر نرفته است.
این موسسه، شرکت های ارایه دهنده خدمات تلفن همراه را نیازمند پیروی از چارچوب های قانونی کرده که توسط نهادهای قانونگذار چین تعیین شده اند. این ایستگاه های رادیویی باید امواج مناسبی که توان پوشش منطقه ای وسیع را دارند و همچنین نگهداری آن ها قابل دسترس است، در نظر گیرند.
در حال حاضر، نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در چین مشترک تلفن همراه هستند و بیشتر آنها نیز از این تلفن برای وصل شدن به اینترنت استفاده می کنند که این رقم معادل نزدیک به چهار برابر جمعیت آمریکا است.
جالب آنجاست که توسعه و گسترش هر روزه سایت های BTS در سطح شهرها و روستاهای چین به علت پیروی کردن اپراتورهای آن از جدیدترین استانداردهای نصب و راه اندازی با اعتراض از سوی مردم مواجه نشده است. همچنین تاکنون گزارش مستندی در مورد ساطع شدن امواج مضر رادیویی از سوی این ایستگاه های BTS از سوی سازمان های ناظر آن منتشر نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :