آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95408
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1394 10:4
تعداد بازدید : 704

اتحادیه جهانی مخابرات اعلام کرد

جایگاه پایین ایران در سبد قیمتی تلفن ثابت

بر اساس جدیدترین آمار اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شده، ایران در بین 20کشور منطقه خاورمیانه، پایین ترین “سبد قیمت تلفن ثابت” را به خود اختصاص داده است.

فناوران- بر اساس این آمار که با تکیه بر آمارهای جهانی اعلام شده، ارزان ترین سهم اختصاص یافته به استفاده از تلفن ثابت نسبت به درآمد خانوار در بین کشورهای منطقه، با اختلافی بیش از دوبرابر نسبت به کشور دوم (قطر)، متعلق به ایران است.
در بخش پهن باند ثابت هم که اینترنت ارایه شده بر بستر تلفن ثابت یا همان ADSL را در بر می گیرد، کشورمان در بین 20کشور، از نظر ارزانی هزینه نسبت به درآمد سرانه ملی رتبه دوم را بعد از کویت کسب کرده است. در بخش تلفن همراه نیز کشورمان در مقام پنجم ارزان ترین سهم قیمت تلفن همراه نسبت به درآمد سرانه ملی قرار دارد. به طور کلی،  شاخص سبد قیمت ICT در ایران از متوسط این شاخص در منطقه و جهان کمتر است و نکته جالب توجه اینجاست که این شاخص در ایران در سال 2014 نسبت به سال 2013 به میزان 16درصد کاهش یافته است که درصد عمده ای از این کاهش به علت کاهش تعرفه هاست که با اجرای طرح همکدی و ثابت نگهداشتن تعرفه ها در بخش تلفن ثابت اتفاق افتاده است و پیش بینی می شود، این نسبت در سال 2015 باز هم کاهش یابد.
جایگاه کشورمان ایران با اختصاص نیم درصد سهم برای شاخص کلی سبد قیمت ICT از درآمد سرانه در سال 2014، از متوسط این شاخص در منطقه و جهان بسیار کمتر بوده و رتبه سوم منطقه و رتبه 7 جهان را به خود اختصاص داده است
بر اساس این گزارش شاخص سبد هزینه ICT  از مجموع سهم تلفن ثابت، تلفن همراه و هزینه اینترنت از درآمد ناخالص سرانه ملی تقسیم بر 3 به دست می آید و یا به بیان دیگر، این شاخص دربرگیرنده قیمت تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت باند پهن ثابت است که با اعلام میانگین هزینه این سه خدمت به صورت درصدی از درآمد ناخالص ملی محاسبه می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :