آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95412
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1394 10:12
تعداد بازدید : 643

رییس کل بانک مرکزی:

مانع احیای روابط بانک ها با خارج برداشته می شود

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی ما در استاندارد IFAS عقب است، گفت: امیدواریم صورت های مالی بانک ها از این پس طبق فرمت جدید ارایه شود که در این صورت مانعی برای احیای روابط بین‎المللی نداریم.

 فناوران - ولی الله سیف روز گذشته در مراسم رونمایی از مدل مفهومی ریل گذاری بانک ها برای نقش آفرینی در عرصه اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه امیدوارم همه بانک ها مجهز به این سیستم شوند، گفت: یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اصلاح نظام بانکی است. اگر بانک ها در عدالت محوری و مردمی بودن اقدامات لازم را در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی انجام دهند و مطابق با آن جهت گیری به سمت سود بروند به طور حتم می توانیم مدل اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم. وی با بیان اینکه اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی محدود به دوره تحریم نیست و در پساتحریم نیز باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: باید از ایجاد شک و نوسان در اقتصاد جلوگیری کنیم تا جرأت تصمیم گیری برای سرمایه گذاران خارجی در کشور فراهم شود. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی ما در استاندارد  IFAS که در حسابرسی در بانکداری بین المللی رعایت می شود عقب است، گفت: این موضوع در یک ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفته است و به یک فرمت مشخص رسیده و به سیستم بانکی ابلاغ کرده ایم و امیدواریم صورت های مالی بانک ها از این پس طبق فرمت جدید ارائه شود. سیف اضافه کرد: در این صورت کسی که مخاطب صورت های مالی بانک ها باشد از درجه بالای شفافیت اطلاعات اطمینان خواهد داشت. در صورت اجرایی شدن این موضوع در شرایط پسا تحریم مانعی برای احیای روابط بین المللی نداریم.
وی با بیان اینکه فعلا اشکالات از خود سیستم بانکی است، گفت: این موضوع باید اصلاح شود به عنوان مثال برای ارتباط بانک های خارجی اگر صورت های مالی منطبق با استانداردهای بین المللی باشد مقررات خالصه از نظر آنها رعایت شده و مشکلی برای ارتباط با بانک های ایرانی وجود ندارد. رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که دلیلی برای افزایش نرخ ارز در روزهای پایانی سال وجود ندارد. سیف گفت: در حال حاضر بازار از ثبات نسبتاً مناسبی برخوردار است، بنابراین حتی در روزهای پایانی سال هم دلیل خاصی برای افزایش مجدد نرخ ارز وجود نخواهد داشت.
رییس کل بانک مرکزی درباره اتصال بانک ها به سوئیفت نیز با بیان اینکه برخی انتقادات را  مبنی بر عدم اتصال بانک ها به سوئیفت در روزهای اخیر شاهد بودیم، گفت: من تعجب می کنم اگر تاکنون بانکی نتوانسته باشد به شبکه سوئیفت متصل شود. سوئیفت این نیست که یک بانک با سیم به آن وصل شود بلکه نیاز به نرم افزارهای مربوطه دارد که البته بانک ها به مرور توانسته اند اتصال خود را برقرار کنند.
رییس کل بانک مرکزی همچنین در رابطه با چرایی عدم اعلام رشد اقتصادی گفت: در حال حاضر ابهاماتی در محاسبات وجود دارد که منتظریم کامل شده و بعد رشد اقتصادی را اعلام 
خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :