آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9558
تاریخ انتشار : 7 تیر 1391 11:8
تعداد بازدید : 493

سلطانخواه اعلام کرد

اعطای تسهیلات 140 میلیارد تومانی به شرکت های دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از اعطای 140 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: به منظور توسعه صادرات کالاهای دانش بنیان اقدام به ایجاد کارگروه تخصصی صادرات کالاهای دانش بنیان با محوریت معاونت علمی شد.

فناوران- دکتر نسرین سلطانخواه در چهارمین جلسه کمیته تخصصی تولید و صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان، وظیفه این معاونت را تکمیل چرخه علم، فناوری و نوآوری و ایجاد نظام ملی نوآوری ذکر کرد و افزود: در این راستا معاونت علمی با ارایه مدل جدید اقدام به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کرد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به میزان اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان، گفت: در سال‌های اخیر معاونت علمی حدود 140 میلیارد تومان به طور مستقیم و یا از طریق پارک‌های علم و فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات مالی اعطا کرد. وی یادآور شد: میزان تسهیلات اعطا شده 50 تا 400 میلیون تومان بوده است که با دوره استراحت یک تا دو ساله بازپرداخت شد. این تسهیلات به منظور تجاری سازی ایده شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا شد.
سلطانخواه با بیان اینکه بازپرداخت 23 درصد از وام‌های اعطایی در سال 90 بوده است، ادامه داد: از سوی دیگر نه صندوق‌های پژوهشی و فناوری غیر دولتی و نه منابع مالی ریاست جمهوری منابع کافی برای اعطای این تسهیلات را ندارد، از این رو اقدام به راه اندازی صندوق ملی نوآوری و شکوفایی با سرمایه عظیم مطرح شد تا به جای سیستم بانکی کشور کار اعطای تسهیلات و تضامین انواع حمایت‌های ملی از فعالیت‌های دانش‌بنیان را انجام دهد. وی با اشاره به تصویب و ابلاغ اساسنامه صندوق ملی نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: در حال حاضر  منتظر تشکیل هیات امنای این صندوق هستیم.معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، با تاکید براینکه ایجاد کشش در بازارهای داخلی و خارجی لزوما تکیه بر حمایت‌های مالی ندارد، افزود: این در حالی است که در بسیاری از موارد تغییر نگاه نسبت به مقررات و قوانین بسیار راهگشاتر از افزایش حمایت‌های مالی خواهد بود. سلطانخواه ایجاد بخش ویژه در کارگروه صادرات کشور به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در صادرات کالاهای دانش بنیان را یکی از اقدامات معاونت در این زمینه ذکر کرد و گفت: از این رو کمیته تخصصی صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان با مسوولیت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در این کارگروه شکل گرفت تا از ظرفیت این کارگروه برای تدوین مقررات خاص و ایجاد مشوق‌های صادراتی برای کالاها و خدمات‌دانش بنیان استفاده کرد.
رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین تصریح کرد: استانداردسازی و افزایش کیفیت کالاها و خدمات دانش‌بنیان رکن دیگر موضوع صادرات کالاها و خدمات دانش بنیان محسوب می‌شود که لازم است بخش‌های مختلف به این مساله توجه بیشتری داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :