آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95773
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1394 10:49
تعداد بازدید : 596

عضو سازمان نظام رایانه‌ای استان تهران:

ارتقای صنعت نرم‎افزار نیازمند ارتباط شرکت‎های نوپا و بزرگ است

یک عضو سازمان نظام رایانه ای استان تهران با بیان اینکه به چند دلیل بعید است در کوتاه مدت صادرات نرم افزار به خارج صورت بگیرد و برجام روی نرم افزار تاثیر داشته باشد، گفت: دلیل اول این است که ما هنوز در صنعت نرم افزار یک بازار بزرگ داخلی اشباع نشده داریم که اشباع همین بازار و جواب دادن به تقاضای آن زمان می برد.


ایسنا- رضا کرمی نایب رییس سابق سازمان نظام رایانه ای استان تهران گفت: نکته دیگر به آمادگی شرکت های داخلی برمی گردد که فارغ از استثنائات، عموما از نظر فرهنگ کاری و استانداردهای کیفی آمادگی تجارت با خارج از کشور را ندارند، البته شاید در این چند سال به آنها اجازه داده نشده که با محیط بین المللی ارتباط داشته باشند، قواعد کسب و کار را یاد بگیرند و بتوانند در این فضا تجارت کنند. این بحث در مورد نرم افزار بیشتر صادق است و در بخش هایی مثل سخت افزار یا مخابرات شرایط متفاوت است. این عضو سازمان نظام رایانه ای استان تهران در خصوص تاثیرات رفع تحریم ها در بلندمدت و قابلیت های کشور در صنعت نرم افزار، گفت: این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلا سیاست هایی که ممکن است در سطح ملی برای توسعه این صنعت اتخاذ شود. وی در پاسخ به اینکه آیا ایران قابلیت حضور در بازار جهانی را دارد گفت: این پتانسیل در همه کشورها وجود دارد و در کشور ما نیز به دلیل تعداد زیاد دانشگاه ها، افراد تحصیل کرده و جمعیتی که در شرکت های نرم افزاری حضور دارند، یافت می شود، اما این قابلیت برای اینکه به فعل تبدیل شود نیاز به تقویت شرکت ها دارد و اینکه ارتباط فضای کسب و کار ما با فضای بین المللی بیشتر شود. او گفت با ایجاد محدودیت ها برای صنعت نرم افزار، پایین بودن کیفیت و رقابت ادامه دارد، اما اگر حضور و رقابت شرکت های خارجی در یک محیط شفاف و عادلانه فراهم شود، موجب بهبود سطح کیفی نرم افزار ما خواهد شد. 
کرمی همچنین گفت: اگر بتوانیم محیطی ایجاد کنیم که شرکت های نوپا در ارتباط با شرکت های بزرگتر قرار بگیرند، می توان انتظار داشت به ارتقای صنعت نرم افزار ایران کمک کنند، در غیر این صورت اگر به صورت جزیره جدا عمل کنند و ارتباطی با شرکت های بزرگ نداشته باشند نمی توانند تامین سرمایه کنند و یا به مرحله تجاری برسند و تعداد زیادی از آنها از بین خواهند رفت. 
وی با تاکید بر مخرب بودن فضای بسته برای رقابت، توضیح داد: در وضعیت فعلی، ما علی رغم پیشینه زیادی که در صنعت نرم افزار داریم یعنی جزو کشورهای باسابقه در این صنعت هستیم، شرکت هایی نداریم که در مقیاس بین المللی در سطح کیفی بالا فعالیت کنند و علتش ایزوله بودن و رقابت کردن در یک محیط محدود بسته داخلی در سطح ملی است. نایب رییس سابق سازمان نظام رایانه ای استان تهران افزود: طبیعتا اگر ما همچنان به ایجاد محدودیت ها ادامه دهیم، ممکن است این پایین بودن کیفیت و رقابت همچنان ادامه پیدا کند، اما در شرایطی که حضور شرکت های خارجی در یک محیط شفاف و عادلانه فراهم شود و اینها بتوانند رقابت شفافی داشته باشند، به کیفیت محصولات نرم افزاری و سطح کیفی نرم افزار ما کمک خواهد کرد. 
کرمی با بیان اینکه هنوز برای پیش بینی تحولاتی که ممکن است بر اثر برجام اتفاق بیفتد زود است، افزود: اما به طور تقریبی می توان پیش بینی کرد عمدتا به دلیل برداشته شدن تحریم های بانکی و بهبود وجهه کشور در فضای بین المللی، تبادلات با کشورهای دیگر و شرکت های بین المللی مقداری ساده تر می شود.  این عضو سازمان نظام رایانه ای استان تهران در ادامه گفت: شرکت هایی که قبلا با شرکت های خارجی ارتباطاتی داشتند یا برنامه دارند که ارتباطاتی برقرار کنند، ممکن است از این فضا استفاده کرده و موانعی که برایشان ایجاد شده بود را برطرف و بتوانند برنامه های خود را محقق کنند، اما شرکت هایی که برنامه ای چه از جهت صادرات نرم‎افزار چه واردات ندارند، بعید است تغییری در وضعیتشان ایجاد شود. وی گفت: مشتری صنعت نرم افزار و IT ما عمدتا صنایع داخلی هستند که بسیاری از آنها در چند سال گذشته به دلایل مختلف که عمده آن تحریم ها بود، دچار رکود شده بودند، حالا اگر رکود برطرف شود و ارتباطات شرکت های خارجی در خودروسازی، صنعت نفت و صنایع وابسته برقرار و این صنایع از رکود خارج شوند، تقاضای بیشتری برای محصولات و خدمات IT ایجاد می شود و این اثر غیرمستقیم بیشتر خود را نشان می دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :