آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95883
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 10:27
تعداد بازدید : 697

کارشناسان می‌گویند: برخلاف ادعای زیاندهی فروشندگان

بازار کامپیوتر همچنان پرسود است

اگر چه بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری در سال های اخیر از خریدهای دولتی محروم بوده و این موضوع به شدت بازار کالاهای کامپیوتری را تحت تاثیر قرار داده است؛ با این حال و با وجود مشکلات موجود در مسیر رشد بازار، فعالان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال همچنان سرپا ایستاده و هزینه های خود را از این طریق تامین می کنند.


مریم عسگری
موضوعی که در این زمینه مطرح است و مورد انتقاد برخی از کارشناسان قرار گرفته، ادعای فروشندگان کالاهای کامپیوتری در مورد کاهش شدید سود فروش کالاهاست. به گفته بازاریان، در سال های اخیر سود فروش به حد یک درصد و حتی در برخی از موارد به حد صفر رسیده است، برخی از فروشندگان نیز می گویند که کالاهای کامپیوتری را با ضرر به فروش می رسانند و مدتهاست که از سود در بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری خبری نیست.به گفته علی رازقی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر، در شرایط فعلی برخی از کالاها، به ویژه کالاهایی که قدیمی شده اند، با ضرر و تعداد محدودی از کالاها نیز با سودی کمتر از دو درصد در بازار به فروش می رسند. یکی دیگر از فعالان بازار هم با تایید این موضوع می گوید: در حال حاضر به هر طریق شده است باید کالاها را به فروش برسانیم، زیرا برخی از کالاها دیگر قابلیت نگهداری ندارند و با ورود محصولات جدید به کلی از رده خارج می شوند، به همین دلیل ناچاریم این کالاها را با قیمتی به مراتب کمتر از قیمت خرید به فروش برسانیم.
در این زمینه اما کارشناسان می گویند که این ادعا بی پایه است و هرگز یک فروشنده حاضر نمی شود کالا را با ضرر به فروش برساند. به گفته آنها، مقایسه قیمت کالاها در سایت های مادر و قیمتی که در بازار برای کالاها اعلام می شود، به خوبی مشخص می کند که این کالاها با سودی حداقل سه درصدی در بازار ایران به فروش می رسند. یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: اگر قرار بود کسبه کالاها را با ضرر به فروش برسانند هیچ توجیهی وجود نداشت که به فعالیت در بازار ادامه دهند. به گفته وی، در حال حاضر کالایی که در سایت های مادر قیمتی در حدود 1000 دلار دارد، در بازار ایران با قیمتی در حدود چهار میلیون تومان به فروش می رسد که این موضوع نشان دهنده سود ده بودن واردات و فروش این کالاهاست. وی افزود: سودی که نصیب فروشندگان کالاهای قاچاق می شود به مراتب بیشتر است و با توجه به این موضوع که بخش بزرگی از بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتال ایران را کالاهای قاچاق تشکیل می دهند می توان به این نتیجه رسید که بازار کامپیوتر حتی در دوران فعلی پرسود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :