آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95887
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 10:33
تعداد بازدید : 775

تحلیل عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از وضعیت امنیت شبکه و اطلاعات در کشور

باج افزارها سال 2015 در ایران حسابی قربانی گرفتند

یک عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران باج افزار یا ransomware را از ویروس های کامپیوتری شایع سال 2015 دانست.

ایسنا- گل مر بحری در این مورد گفت: در کنار تهدیدات پیچیده امنیتی، باج افزارها به عنوان ویروسی شایع در سال 2015 منتشر شد و قربانی گرفت. روند کار باج افزارها به گونه ای است که هکرها و ویروس نویس ها اطلاعات کامپیوتر شما را کدگذاری می کنند به نحوی که به اطلاعات دسترسی ندارید و به شما پیام می دهند که اگر می خواهید کد اطلاعاتتان برداشته شود، باید پول بپردازید، درواقع برای بازگرداندن اطلاعات شما، باج می گیرند.
وی با بیان اینکه استفاده از ویروس باج افزار در این زمانه به شدت گسترش یافته است، افزود: با توجه به اینکه در یک سال گذشته تهدیدات امنیتی اقتصادی و مالی به شدت شایع شده است، هر روز به تعداد نفراتی که از این روش ها استفاده می کنند اضافه می شود و عمدتا هم مخاطب این روش ها افرادی هستند که آگاهی لازم از رعایت نکات امنیتی ندارند و در نتیجه قربانی روش های هکرهای باج گیر می شوند.
این عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در پاسخ به اینکه آیا در ایران هم نمونه هایی از ویروس باج افزار یافت شده است، گفت: این ویروس در ایران هم به کرات مشاهده شده و مرتبا در سازمان ها و کسانی که از نسخه های اینترنت خانگی استفاده می کنند بارها به این موضوع برمی خوریم و بسیار شایع شده است.
بحری گفت: در حال حاضر تمام آنتی ویروس ها روش هایی برای جلوگیری از آلودگی دارند و درصد حمله به آنها خیلی پایین است، اما این زمانی است که یک کامپیوتر آنتی ویروس داشته باشد آنگاه بخواهند باج افزاری را رویش نصب کنند. طبیعتا سیستمی که آنتی ویروس ندارد اگر آلوده شود هیچ کاری نمی توان برایش کرد، یعنی حتما باید رمزش باشد و این رمز را هیچ کس ندارد جز کسی که کامپیوتر را کدگذاری کرده و این بزرگترین ایراد این قضیه است.
وی با بیان اینکه هکرها همیشه چندین قدم از آنتی ویروس نویس ها جلوتر هستند، گفت: یکی از شرکت های ایرانی تولیدکننده آنتی ویروس، نسخه ای را به بازار ارایه داده است که از طریق رفتارشناسی تشخیص می دهد و پیش بینی می کند که احتمالا یک باج افزار می خواهد روی این سیستم فعال شود. فعالیت این آنتی ویروس به گونه ای نیست که تنها باج افزارهایی که شناسایی شده را بشناسد، بلکه اگر رفتاری مشابه باج افزارها داشته باشد، آنها را نیز شناسایی می کند.
این عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در ادامه با تاکید به نقش مهم آگاهی رسانی و انتقال دانش به افراد، بیان کرد: مشکل اینجاست که این باج افزار به دست خود افراد فعال می شود، مثلا هنگامی که یک ایمیل اسپم برای شخص می آید، روی لینک آن کلیک می کنند، در حالی که اگر این کار را نکنند، هکرها نمی توانند به سیستم اشخاص وارد شوند.
وی در مورد تهدیدات امنیتی در سال 2016 نیز گفت: در سال 2016 تهدید جدیدی به طور جدی روبه روی همه مردم خواهد بود و آن هم تهدیدات امنیتی است که از طریق اپلیکیش های موبایلی منتقل می شود، زیرا مردم باور ندارند که امکان آلودگی از این طریق وجود داشته باشد و از موبایل خود برای همه چیز استفاده می کنند. در حال حاضر نیز گستردگی و رو آوردن هکرها به نوشتن اپلیکیشن های آلوده نشان می دهد که سال 2016 سال اپلیکیشن های آلوده است. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :