آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95894
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 10:57
تعداد بازدید : 623

سطل آشغال ولوو خودش را خالی می کند

خودکاری و خودرانی و خود محوری بحث هایی است که این روزها روبات ها را به همه عرصه های تکنولوژی وارد کرده است اما شرکت خودروسازی ولوو با همکاری سه دانشگاه، یک سیستم روباتیک تخلیه سطل های زباله شهری ساخته است.


آنا- این روزها کمتر خودروسازی است که یک پروژه در زمینه اتومبیل های خودکار و بدون راننده نداشته باشد و کمتر محصول درست و حسابی را در عرصه خودروسازی جهان می توان یافت که گزینه استفاده از رادار، استفاده از دوربین، پارک خودکار یا مانند آنها را در اختیار مشتری نگذارد.
شرکت خودروسازی ولوو در سوئد هم یکی از پیشتازان این عرصه است که با کمترین سروصدا، یکی از موفق ترین خودروسازها در حوزه خودکار و بدون راننده کردن خودروهاست.
آخرین دستاورد ولوو یک سیستم خدمات شهری است که از مرحله طرح و ایده به مرحله آزمایش نمونه ساخته شده رسیده است. ایده نخستین، طراحی یک خودرو حمل زباله بود که بتواند با کمترین دخالت انسان سطل ها را خالی کند و در واقع بیشتر روی یک سطل آشغال روباتیک تمرکز داشت که خودش را به خودرو حمل زباله می رساند. در طرح اجرایی شده این ایده پیشرفت گسترده ای داشته و به یک سیستم چندبخشی و هوشمند بدون دخالت انسان تبدیل شده است.
ولوو با همکاری دانشگاه های پلی تکنیک چالمرز، مالاردالن و دانشگاه ایالت پن، سیستمی به نام ROAR (مخفف جمع آوری روباتیک و خودکار زباله ها) ساخته و آزمایش کرده است. این سیستم شامل یک سطل زباله روباتیک، یک پهپاد راهنما و خودرو حمل زباله است.
ROAR در کنار نقشه محلی که سطل زباله در آن قرار دارد از تکنولوژی هایی مانند GPS، رادار و سرعت سنج بهره می گیرد تا کارآیی درستی داشته باشد. وقتی خودرو حمل زباله به محل از پیش تعیین شده سطل زباله می رسد، یک پهپاد از سقف آن برمی خیزد تا با نقشه برداری از محیط محلی را که سطل اکنون در آن واقع شده است، به دقت مشخص کند؛ چون ممکن است سطل زباله در محل پیش بینی شده نباشد و چند متری جابه جا شده باشد.
خودرو حمل زباله سپس به سطل اطلاع می دهد که ماشین حمل زباله کجاست، سطل حرکت می کند و خود را به مخزن می رساند و بقیه کارها به صورت خودکار توسط خودرو انجام می شود.
در این مکانیسم دیگر نیازی به پیاده و سوار شدن راننده یا کمک گرفتن از نیروی کار انسانی نیست و تنها با یک راننده ناظر در کابین خودرو، می توان زباله ها را جمع آوری کرد.
ولوو در اعلامیه خود گفته است که هدف از چنین پروژه ای این است که ذهن های خلاق برای استفاده هرچه بهتر و بیشتر از مزایای خودکار شدن به کار بیفتند و برای بهینه سازی زندگی آینده اقدام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :