آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95903
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 11:10
تعداد بازدید : 543

فعالان بازار موبایل همچنان در انتظار حذف تعرفه های قاچاق زا

به گفته رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری حذف تعرفه، کاهش بروکراسی اداری و افزایش خدمات پس از فروش شرکت های وارد کننده، قاچاق موبایل را به صفر می رساند.


خبرگزاری صدا و سیما- ابراهیم درستی با بیان اینکه حذف تعرفه سبب کاهش قیمت گوشی تلفن همراه می شود، گفت: تعرفه 7 درصد و مالیات بر ارزش افزوده آن 9 درصد است که سبب ایجاد سود سرشاری از محل قاچاق می شود.
وی گفت : ماندن طولانی مدت این کالا در گمرک و بلوکه شدن پول وارد کننده نوعی تعرفه محسوب می شود و 70 تا 75 درصد گوشی های موبایل با قیمت بالاتر از 700 هزار تومان قاچاق است.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری با بیان وجود 3 هزار نوع گوشی موبایل در بازارهای جهانی گفت: در ایران حداقل ماهی یک میلیون و 400 نوع گوشی خرید و فروش 
می شود.
ابراهیم درستی قیمت گوشی ها را 70 هزار تا 3 میلیون تومان اعلام کرد و ادامه داد: این رده بندی قیمت سبب ایجاد گردش مالی بسیار زیادی در بازار گوشی تلفن همراه می شود بنابراین باید این بازار انحصاری نبوده و رقابتی باشد.
وی طرح کدگذاری گوشی همراه را به صورت پلکانی در حال اجرا اعلام کرد و گفت: در حال حاضر همه گوشی ها حتی اگر قاچاق باشد کدگذاری می شود بنابراین فروشندگان باید گوشی هایی خریداری کنند که دارای برگه ثبت، ضمانت نامه و برگه خرید واحد صنفی باشد.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی و تصویری افزود: حذف تعرفه ها سبب از بین رفتن سوداگری قاچاقچیان و ورود گوشی تلفن همراه از مبادی رسمی و دارای ضمانت نامه و استاندارد می شود.
به گفته وی، طبق آمار رسمی، 80 درصد کاربران ایرانی از قابلیت های پیشرفته تلفن همراه شان آگاهی ندارند و اغلب کاربران تنها از 10 درصد قابلیت های گوشی هایشان استفاده می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :