آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9636
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 11:25
تعداد بازدید : 1947

همراهي کره‌جنوبی با تحريم‌هاي اتحاديه اروپا بر توقف واردات نفت از ايران

تهدید تازه بازار لوازم خانگی و الکترونیکی مصرفی

شرکت های کره ای حوزه فناوری اطلاعات، هفته گذشته به دلیل مسایل تحریم برای چندمین بار در یکی دو سال اخیر به منع واردات و فعالیت تهدید شدند.

گزارش :مسعود فیاضی

وزراي خارجه 27 كشور عضو اتحاديه اروپا، 10 روز قبل، اعلام كردند که تحريم نفتي ايران را براساس موعد اعلام شده، در روز اول ژوییه سال‌ جاري یعنی ۱۱ تيرماه اجرا خواهند كرد. اين تحريم‌ها در حالي از روز آينده به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد كه دور تازه‌اي از گفت‌وگوهاي هسته‌اي ايران و گروه 1+5 از سر گرفته شده است.
 دو طرف تاكنون در سه نشست استانبول، بغداد و مسكو با يكديگر گفت‌وگو كردند كه در هر سه نشست به نتيجه‌اي مشخص به منظور كاهش اختلافات نرسيدند.
اما به دنبال تاكيد اتحاديه اروپا بر اعمال تحريم نفت ايران در زمان مقرر، سه‌شنبه گذشته كره‌جنوبي هم اعلام كرد كه همزمان با اجراي تحريم‌هاي نفتي اتحاديه اروپا عليه ايران در روز ۱۱ تيرماه، اين كشور نيز خريد نفت از ايران را متوقف مي‌كند.
حال با وجود آنكه پيش‌تر شركت‌هاي كره‌اي نسبت به تبعات تحريم نفت ايران هشدار داده و تغيير خوراك‌ پالايشگاه‌هاي اين كشور را هزينه‌بردار دانسته بودند، پس از مدت‌ها رايزني مقامات اروپايي و آمريكايي، سرانجام دولت کره‌جنوبی همراهي خود با تحريم نفت عليه ايران را اعلام كرد.
وزارتخانه‌هاي امورخارجه، تجارت و دارايي كره‌جنوبي در بيانيه‌اي مشترك اعلام كرده‌اند: اتحاديه اروپا از ۱۱ تيرماه واردات نفت از ايران را متوقف و از بيمه كردن نفتكش‌هاي حامل نفت ايران خودداري مي‌كند بنابراين واردات نفت كره‌جنوبي از ايران به حال تعليق در مي‌آيد.
كره‌جنوبي در حالي از قطع واردات نفت از ايران خبر داده است كه دو پالايشگاه نفتي اين كشور پيشتر قرارداد خريد روزانه ۲۰۰‌ هزار بشكه نفت‌خام را با ايران براي سال ۲۰۱۲ بسته بودند. اما هنوز مشخص نيست كه سئول در مورد اين قرارداد چه تصميمي اتخاذ مي‌كند. سئول که در سال ۲۰۱۱ حدود ۹‌ درصد از نفت مورد نياز خود را از ايران وارد كرده و در حال حاضر به‌دنبال جايگزيني براي نفت ايران است.
كره‌جنوبي که چهارمين خريدار بزرگ نفت ايران است، از اواخر خردادماه سال جاری به خاطر كاهش قابل توجه واردات نفت از ايران، همراه با شش كشور ديگر از تحريم‌هاي آمريكا معاف شد.
بر اساس این گزارش، يك روز پس از اعلام رسمي كره‌جنوبي بر توقف واردات نفت از ايران به منظور همراهي با تحريم‌هاي اتحاديه اروپا، سفير ايران در كره‌جنوبي هشدار داد كه اگر كره‌جنوبي واردات نفت ايران را تحريم كند، ايران نيز واردات كالاهاي كره‌اي را متوقف مي‌كند.
احمد معصومي، سفير ايران در كره‌جنوبي گفت: در صورت تعليق نفت ايران از سوي دولت كره‌جنوبي، جمهوري اسلامي ايران در اعتراض به اين تصميم همه واردات خود را از كره‌جنوبي متوقف خواهد كرد.
 اين تهديد سفير ايران در كره‌جنوبي در حالي مطرح شد كه چندي پيش سازمان تجارت بين‌المللي كره‌جنوبي موسوم به «كيتا» اعلام كرده بود که صادرات كالاهاي اين كشور شامل آهن و فولاد خودرو و محصولات الكترونيكي به ايران به علت اعمال تحريم‌هاي بين‌المللي و نگراني شركت‌هاي كره‌اي از پرداخت پول اين كالاها از سوي ايران، محدود شده است.
این در حالی است که ميزان صادرات كره‌جنوبي به ايران در سه ماهه نخست 2012 به بيش از 7/1‌ ميليارد دلار رسيده بود كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 14‌ درصد كاهش نشان مي‌دهد.
بر اين اساس پيش از آنكه جمهوري اسلامي ايران تهديد خود را عليه كره‌جنوبي عملي كند اين كشور خود به پيشواز كاهش مبادلات تجاري با ايران رفته بود.
اما در حوزه لوازم الکترونیکی مصرفی، فناوری اطلاعات و لوازم خانگی دو شرکت کره‌ای سامسونگ و ال‌جی گردش مالی بالایی به واسطه عرضه کالاهای‌شان در بازار ایران دارند و سهم بزرگی را در بازار کشور در اختیار گرفته‌اند.
به عنوان مثال فقط سامسونگ و ال جی در سال ۹۰ بيش از سه ميليارد دلار در بازار ايران فروش داشته‌اند. اين در حالي است كه بیش از ۷۰ درصد بازار لوازم خانگي ايران در دست كشورهاي خارجي است و در اين ميان كره بيشترين سهم را از این بازار پر سود در دست دارد.
همچنین در حال حاضر بخش بزرگی از بازار موبایل کشور نیز در دست یکی از برندهای کره‌ای است.
 این دو شرکت کره‌ای به واسطه شرکای ایرانی‌شان سال‌های زیادی است که به تولید برخی کالاها مانند تلویزیون و مانیتور در ایران آورده‌اند و عملا جلوگیری از واردات این دو شرکت به ایران می‌تواند چالش‌های سخت و بزرگی را بر سر بازرگانان، نمایندگان، فروشندگان و در کل بازار بزرگ کالاهای این دو شرکت به وجود می‌آورد.
از سوی دیگر منع واردات این دو شرکت کره‌ای فقط تهدید فعالیت این شرکت‌ها نیست، بلکه به دلیل تولید و بومی ‌شدن برخی از کالاهای این شرکت صنعت داخلی کشور نیز در این حوزه مورد تهدید قرار می‌گیرد.
پیش از این در نیمه دوم سال 89 نیز شعبه‌های شرکت‌های کره‌ای برای ادامه فعالیت‌های‌شان در ایران روش فعالیت خود را در ایران تغییر دادند و نام دفاتر آنها نیز از کره به دوبی تغییر پیدا کرد.
در شش ماه گذشته نیز به طرق مختلف شایعات و خبرهایی در مورد جلوگیری از تبلیغات شرکت‌های کره‌ای در سطح شهر و رسانه‌ها منتشر شد.
اگرچه شرکت‌های کره‌ای مانند سامسونگ و ال‌جی همچنان درصد بالایی از تبلیغات سطح شهر را به خود اختصاص داده‌اند، اما در بازه زمانی مختلف در چند ماه گذشته با تهدید به منع تبلیغات مواجه شده‌اند.اما به نظر می‌رسد، تهدید پیش‌رو برای شرکت‌های کره‌ای که این بار غیرمستقیم از سوی دولت کره برای فعالیت شرکت‌های کره‌ای در ایران کلید خورده است، بسیار جدی‌تر از تهدیدهای قبلی است.  
 اگر چه مدیران شرکای ایرانی شرکت‌های کره‌ای در ایران به ادامه فعالیت شرکت‌های کره‌ای در ایران خوش‌بین هستند و اعلام می‌کنند که موضع‌گیری‌های‌شان بر مبنای سیاست‌های خارجی و داخلی کشور و کاملا وطن‌پرستانه خواهد بود، اما در عمل تهدیدهای پیش‌رو بر تجارت این شرکت‌ها تاثیر خواهد گذاشت و حجم بزرگی از اشتغالزایی و کسب و کار در کشور را به‌طور مستقیم زیر سوال خواهد برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :