آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9643
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 11:57
تعداد بازدید : 542

آغاز اجرای طرح ملی رتبه بندی کارت های بازرگانی

مجری طرح ملی رتبه بندی کارت های بازرگانی با اعلام آغاز رتبه بندی کارت های بازرگانی گفت: نخستین کارت های بازرگانی رتبه بندی شده تجار، بازرگانان، صادرکنندگان و واردکنندگان کشور دوشنبه هفته جاری اعطا می شود.

مهر- رشید شکرخدایی گفت: در نخستین مرحله از اجرای این طرح، 120 سازمان، شرکت، موسسه و کارخانه، کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده خود را دریافت خواهند کرد.
مجری طرح ملی رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی افزود: از این تعداد 43 واحد موفق به دریافت کارت بازرگانی طلایی، 67 واحد موفق به دریافت کارت بازرگانی نقره‌ای و 10 واحد موفق به دریافت کارت بازرگانی برنزی شدند.
وی درباره چگونگی امتیازدهی و رتبه‌بندی شرکت‌ها و واحدهای صادرکننده و واردکننده گفت: همه این واحدها، بر اساس 17 معیار بررسی و امتیازدهی شده‌اند.
به گفته شکرخدایی، سودآوری، پیشینه، ارزش صادرات، ارزش واردات، توانمندی مدیران، بررسی برنامه‌های آتی بنگاه، سابقه اعتباری، فروش، ارزش افزوده، مبلغ سه در هزار درآمد مشمول مالیات، شاخص‌های بهره‌وری، وضعیت دعاوی حقوقی، اشتغالزایی، حضور فعال در تشکل‌های صنفی و انجمن‌ها، نسبت سرمایه ثبت شده به مجموع بدهی، حضور فعال در اتاق‌های بازرگانی و نسبت‌های مالی سازمان، معیارها و شاخص‌های رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی واحدهای تجاری و تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی است.وی گفت: بر اساس این 17 معیار، واحدهای صنعتی و بازرگانی از یک تا 100 امتیازدهی شده‌اند و به واحدهایی که امتیاز بین صفر تا 30 دریافت کرده‌اند، کارت بازرگانی عادی، به واحدهایی که امتیاز بین 31 تا 60 دریافت کرده‌اند، کارت بازرگانی برنزی، به واحدهایی که امتیاز بین 61 تا 80 دریافت کرده‌اند، کارت بازرگانی نقره‌ای و به کسانی که امتیاز 81 تا 100 را کسب کرده‌اند، کارت بازرگانی طلایی داده می‌شود.مجری طرح ملی رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی گفت: در مرحله نخست این طرح، عملکرد تجار و بازرگانانی که حداقل سه سال سابقه فعالیت داشته‌اند، بررسی شده است که تا پایان سال جاری، دو هزار کارت بازرگانی تجار و بازرگانان رتبه‌بندی خواهد شد.
وی گفت: دارندگان کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده از امتیازات مختلفی برخوردار خواهند شد؛ این در شرایطی است که اعتبار کارت‌های بازرگانی طلایی پنج ساله، کارت‌های بازرگانی نقره‌ای دو ساله و کارت‌های بازرگانی برنزین نیز دو سال خواهد بود.
به گفته شکرخدایی، دارندگان کارت‌های بازرگانی زرین، سیمین و برنز در فرآیند صادرکنندگان نمونه کشور و استانی در اولویت قرار خواهند گرفت. همچنین دارندگان کارت‌های بازرگانی طلایی 15 درصد، کارت‌های نقره‌ای 1- درصد و برنز پنج درصد از مازاد جوایز صادراتی بهره‌مند خواهند شد.
وی گفت: میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشارکت در هیات‌ها و نمایشگاه‌های خارج از کشور برای دارندگان کارت‌های طلایی 50 درصد و نقره‌ای 30 درصد است، ضمن اینکه دارندگان این کارت‌ها در بهره‌مندی از مزایا و اعتبار تخصیصی و تخفیفات صندوق ضمانت صادرات نیز در اولویت هستند.
شکرخدایی، بهره‌مندی از تسهیلات مربوط به خط سبز گمرکی، اولویت در تشکیل، توسعه و حمایت از شبکه‌های کسب و کار صادراتی، تخفیف 50 درصدی کارت‌های زرین، 30 درصدی کارت‌های سیمین و 15 درصدی کارت‌های برنزین در هزینه دوره‌های آموزشی، سمینارها و همایش‌ها را از دیگر مزایای داشتن این کارت‌ها ذکر کرد.
وی گفت: اختصاص تخفیف در حق بیمه سهم کارفرما از سوی تامین اجتماعی برای دارندگان کارت‌های رتبه‌بندی شده، اعتبارات بانکی با نرخ سود پایین برای دارندگان این کارت‌ها و تخفیف 30 درصدی کارت‌های زرین، 20 درصدی کارت‌های سیمین و 10 درصدی کارت‌های برنزین از سوی سازمان امور مالیاتی کشور نیز از دیگر مزایایی است که در این طرح در نظر گرفته شده است.
مجری طرح ملی رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی گفت: تسهیل در انجام تشریفات گمرکی برای دارندگان این کارت‌ها در دستور کار قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :