آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96618
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1394 11:21
تعداد بازدید : 2264

رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با تاکید بر باز بودن سوییفت

مشکل ال سی دلاری مربوط به قبل از تحریم ها است

مدیر عامل بانک ملی با بیان اینکه در حال حاضر تحریم های مربوط به سوئیفت کاملا رفع شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، گفت: «اما برخی بانک ها هنوز نمی توانند به بانک های ایرانی اعتماد کنند. این اعتمادسازی باید با مذاکره و تفاهم نامه و کارهایی از این دست انجام شود. بانک ملی در هفته های اخیر 660 عملیات سوئیفتی موفق انجام داده و رابطه کارگزاری بانک هم با 40 بانک برقرار شده است و سال آینده وضعیت نظام بانکی از این نظر بهبود خواهد یافت.»

فناوران-  عبدالناصر همتی با بیان وجود مشکل در باز کردن ال سی دلاری، گفت: «این مساله ربطی به سوئیفت ندارد. ما برای گشایش ال سی دلاری حتی پیش از اعمال تحریم ها هم مشکل داشتیم و موسسه OFAC آمریکا در این زمینه مشکل ایجاد می کند. اما ال سی خارجی با سایر ارزها انجام می شود.»
وی یکی از مهم ترین مشکلات برقراری ارتباط بانک های ایرانی با بانک های دنیا ضعف ساختاری نظام بانکی کشور عنوان کرد و گفت: «در چهار سال گذشته، استانداردهای مختلف حسابرسی، حسابداری و شفافیت مالی و غیره در نظام بانکی دنیا تغییر کرده و ما از آن عقب هستیم. برای برقراری ارتباط مناسب باید این ساختارها در نظام بانکی هم اصلاح شود.»  
همتی با دفاع از کاهش 2 درصدی نرخ سود از اول اسفند ماه امسال تاکید کرد: «این میزان کاهش با نرخ فعلی تورم همخوانی ندارد و با توجه به روند کاهشی نرخ تورم، نرخ های سود بانکی باید بیشتر از اینها تعدیل شود تا زمینه برای رفتن نقدینگی به سمت تولید فراهم آید.» 
 مدیر عامل بانک ملی با  بیان فعالیت مخرب برخی بانک ها در راستای انجام تعهدات بانک ها برای کاهش نرخ سود، گفت: «بانک های بزرگ لزوم کاهش نرخ سود را پذیرفته اند و زمینه برای کاهش نرخ سود سپرده ها به 16 درصد در اوایل سال آینده مهیا شده و به تبع آن نرخ سود تسهیلات هم باید کاهش یابد.» 
 نرخ های سود عامل افزایش نقدینگی 
همتی با بیان اینکه، یکی از سوال هایی که با آن مواجه هستیم این است که چرا با وجود افزایش میزان نقدینگی به حدود 900 هزار میلیارد تومان بخش های تولیدی همچنان با کمبود نقدینگی مواجه هستند و این پول به سمت تولید نمی رود، گفت: «بخش بزرگی از این افزایش نقدینگی به نرخ های سود بر می گردد. به طوری که از محل سود سپرده ها در ماه 1.4 درصد و از محل سود سپرده ها در ماه حدود 2.5 درصد به نقدینگی کشور اضافه می شود. بالا بودن نرخ سود نسبت به سایر فعالیت ها، باعث می شود این پول ها همچنان در بانک ها بماند و ماه بعد هم دوباره سود آن واریز شود و این نوعی خلق شبه پول است. با کاهش نرخ های سود امیدواریم این نقدینگی از بانک ها به سمت فعالیت های تولیدی سوق پیدا کند.» 
همتی با بیان برخی استدلال ها مبنی بر این که چرا نرخ سود را دستوری کاهش می دهید، گفت: «نرخ سود با فراهم شدن برخی زمینه های لازم کاهش یافت، اما باید این را هم مورد اشاره قرار داد که برخی از این استدلال ها درست نیست، چرا که نمی توانیم اجازه دهیم با نرخ های بالای موجود شبکه بانکی رو به نابودی برود. برخی دوست دارند نرخ های سود بالا باشد تا سودهای بالاتری را دریافت کنند، ولی این به نفع بانک ها نیست.» 
وی با بیان رد دو پیشنهاد بندهای 19 و 20 لایحه بودجه سال آینده در جلسه کمیسیون تلفیق، گفت: «قرار بود سرمایه بانک ها از طریق تسعیر نرخ ارز که جزو دارایی خالص بانک مرکزی محسوب می شود، 50 هزار میلیارد تومان افزایش یابد که با این مورد موافقت نشد. همچنین کمیسیون تلفیق با پیشنهاد لایحه بودجه سال 1395 مبنی بر پرداخت بدهی دولت به بانک ها از طریق اوراق مشارکت نیز موافقت نکرد و آن را رد کرده است»
مدیر عامل بانک ملی با بیان اینکه برای بهبود شرایط به افزایش سرمایه و دریافت طلب بانک از دولت نیاز داریم، گفت: «دولت حدود 20 هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهکار است که امیدواریم تسویه شود، اما با رد پیشنهادات در لایحه بودجه برای افزایش سرمایه بانک ها و پرداخت بدهی ها این موضوع تا حدی با مشکل مواجه خواهد شد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :