آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9662
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 13:25
تعداد بازدید : 404

مقاومت تات در تغییر»سر در» بانک

باوجود تاکیدات مقامات بانک مرکزی، بانک منحل شده تات هنوز سر در خود را تغییر نداده است . اواسط سال 90 شورای پول و اعتبار موضوع تخلفات بانکی بانک تات را مورد بررسی قرار داد و اوایل اسفندماه نیز این موضوع در دستور کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار گرفت.

مهر- در نهایت شورای پول و اعتبار نهم اسفندماه سال 90 ( بند دوم یکهزار و یکصد و سی و هفتمین جلسه این شورا) به دلیل تخلفات گسترده بانک تات، ادغام این بانک با دو موسسه مالی و اعتباری صالحین و آتی را تصویب کرد.
پس از گذشت 113 روز از مصوبه شورای پول و اعتبار، معاون نظارتی بانک مرکزی پنجم تیرماه جاری با اشاره به تاسیس بانک «آینده» با ادغام بانک تات و دو موسسه مالی و اعتباری صالحین و آتی، گفته بود: در صورت تغییر نکردن نام «سر در» این سه نهاد مالی، مجوز هر سه آنها لغو می‌شود.
هنوز بانک منحل شده تات «سر در» خود را تغییر نداده و اطلاعیه‌ای هم در این باره صادر نکرده است. در همین حال، موسسه مالی و اعتباری صالحین فقط اطلاعیه داده و فعلا تغییری در «سر در» خود ایجاده نکرده است، البته موسسه مالی و اعتبار آتی «سر در» خود را تغییر داده است.
در این میان، بانک مرکزی باید دلایل استنکاف بانک منحل شده تات از این کار را توضیح دهد. البته این بانک در جدیدترین اطلاعیه خود اعلام کرده است که «بانک آینده» تعهدات «بانک‌تات» و موسسات «صالحین» و «آتی» را عهده‌دار شده است. در راستای مصوبات شورای پول و اعتبار، درخصوص لغو مجوز بانک تات و تشکیل بانک جدید متشکل از سهام‌داران بانک لغو مجوز شده تات و موسسات صالحین و آتی، «بانک آینده» تاسیس شده و مجاز به فعالیت است.
از مهم‌ترین محورهای اساسی گزارش بازرسی بانک مرکزی درباره بانک تات، حضور در بازار بین بانکی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی، در معرض ریسک قرار دادن منابع بانک از طریق تامین مالی شرکت‌های وابسته، اعطای تسهیلات به بانک در شرف تاسیس، خرید سهام بانک و نگهداری آن تحت عنوان سهام امانی، وثیقه قرار دادن سهام بانک در قبال تسهیلات اعطایی اشاره شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :