آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97042
تاریخ انتشار : 15 فروردین 1395 10:47
تعداد بازدید : 672

روایت فعالان بخش‎خصوصی از وضعیت کسب و کار در سال۹۵

سال سخت اقتصاد ایران به روایت فعالان اقتصادی بخش خصوصی، بالاخره به پایان رسید. اکنون سال ۹۵ با تمام سختی ها و فراز و نشیب هایی که با خود به همراه آورده است، چهارده روز است که آغاز شده است. قرار است اقتصاد ایران بر اساس یک نقشه راه مشخص، آن هم بر پایه اقتصاد درون زای برون‎نگر، تلاش کند تا به یک نقطه تعادل برسد. نقطه ای که دیگر نه خبری از تورم بالا در آن باشد و نه ردپایی از رکود. همه چیز قرار است بر پایه یک اقتصاد رقابتی بنیان گذاشته شود. برخی از فعالان اقتصادی بخش‎خصوصی کشور درگفت‎وگو با مهر، وضعیت اقتصادی سال 95 را پیش‏بینی کرده و نظراتشان برای رونق اقتصادی ارایه کرده‎اند که در ادامه می‎خوانید.

 95، سال رونق اقتصادی
مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران پیش‎بینی کرد که سال ۹۵ حرکت مثبتی در اقتصاد کشور با رعایت پیش شرط‏هایی بوجود آید. وی گفت: همانطور که نه تنها موسسات بین المللی رشد سال جاری را ۴ تا ۵ درصد عنوان کرده اند، کارشناسان داخلی نیز می‎گویند که سال ۹۵ سال خوبی خواهد بود؛ پس همه نشانه هایی که مشاهده می شود، حکایت از این دارد که سال ۹۵ می توان رونق اقتصادی را شاهد بود.
 ضرورت یکسان‎سازی نرخ ارز
محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات ایران نیز در این رابطه گفت: با پیام نوروزی مقام معظم رهبری و رییس جمهور، بر کسی پوشیده نیست که اولویت امروز کشور، مسایل اقتصادی و رفع مشکلات بیکاری و اشتغال است. وی افزود: یکسان‏سازی نرخ ارز نیز باید در سال ۹۵ در دستور کار قرار گیرد. چنانچه دولت به این موارد توجه کرده و تمام تلاش خود را روی آنها متمرکز کند، حتما سال ۹۵ سال خوبی برای اقتصاد ایران خواهد بود؛ در غیر این صورت مشکلات رکود در اقتصاد ایران و نیز اشتغال، همچنان پابرجا خواهد ماند.
حرکت اقتصاد بر ریل برنامه‎ریزی
حامد واحدی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران نیز معتقد است، سال ۹۵ در شرایطی خوب آغاز می شود که بخش خصوصی و دولت در یک توافق ملی، بپذیرند که تعهداتی در قبال یکدیگر داشته باشند. به گفته او رقابت زمانی ایجاد می‎شود که حرکت اقتصاد ایران بر ریل برنامه‎ریزی باشد. تعهد به اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و همچنین برنامه‎های توسعه‏ای باید در دل مجریان اقتصادی دولت وجود داشته باشد. تا زمانی که این عهد را نپذیریم، این مسیر به مقصود نمی‎رسد.
 سال رفت و آمد هیات‏های تجاری
پدرام سلطانی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران هم بر این باور است که در سال جدید نرخ رشد اقتصادی را که ۴ تا ۵ درصد پیش بینی کردند، محقق می شود. او گفت: اگر چه برای اقتصاد ایران و برون رفت از مشکلات، این نرخ رشد، نرخ بالا و کافی نیست، ولی به هر حال از وضعیت فعلی که نرخ رشد ما صفر یا کمی منفی است، می‎تواند شرایط مناسب‎تری داشته باشد. همچنین سال ۹۵ را باید سالی پر از رفت و آمد هیات های تجاری ایرانی و خارجی پیش بینی کرد. سلطانی افزود: با نهایی شدن توافق هسته ای و اجرای برجام هیات های تجاری متعددی از کشورهای جهان برای گسترش مناسبات اقتصادی با ایران به کشورمان سفر کرده اند. هیات های تجاری ایرانی نیز به کشورهایی که پتانسیل های تجاری بیشتری دارند، سفر می کنند. این امر، زمینه سرمایه‎گذاری و رسیدن به رشد اقتصادی مناسب را برای کشور فراهم کرده و راه رسیدن به اقتصاد پررونق را هموار می‎کند.
روشن شدن موتور اقتصاد در سال95
محمدرضا مرتضوی رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز گفت: رشد ۴ درصدی در سال ۹۵، شروع خوبی برای اقتصاد ایران بعد از لغو تحریم‎ها خواهد بود. موتور خیلی از بخش‎های خرد و کلان اقتصاد در سال ۹۵ روشن می‎شود. وی افزود: تمام پروژه‎های عمرانی که طی دو سال گذشته تعطیل بوده، و دولت توان مانور بر آنها را نداشته، راه می‏افتد. سوئیفت باز شده و شرکت‎های کوچک و بزرگ ایرانی از طریق فاینانس و یوزانس می‎توانند با شرکای تجاری‎شان کار کنند. او تاکید کرد: نکته مهم درباره سال ۹۵ همین تعیین تکلیف وضعیت اقتصاد است و اینکه می‎توانیم بخشی از نیازهای صنعت به دانش فنی را از طریق ارتباط موثر با اروپایی‎ها مرتفع کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :