آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9707
تاریخ انتشار : 11 تیر 1391 11:34
تعداد بازدید : 518

یک اقتصاددان

توانمندسازی بخش خصوصی وظیفه دولت هاست

یك اقتصاددان، در مورد سازوكار رهایی از اقتصاد دولتی گفت: توانمندسازی بخش خصوصی، بخشی از فرآیند رهایی از اقتصاد دولتی است و دولت ها در این مورد نقش و وظیفه مهمی به عهده دارند.

 ایرنا- مسعود نیلی گفت: در برهه‌ای از زمان موضوع ایجاد نهادهای توسعه‌ای مطرح شد كه حد فاصل دولت و بنگاه‌های خصوصی قرار بگیرند و به توسعه بخش خصوصی كمك كنند.
وی افزود: یك نمونه از این نهادهای توسعه‌ای سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو) است كه قرار بود چنین نقشی را ایفا كند و حد فاصل دولت و بنگاه‌های خصوصی باشد و بعد از توانمندسازی بخش خصوصی كنار برود.
به گفته نیلی، نهادهای توسعه‌ای در كشور ما ضعیف عمل كردند و در خصوص واگذاری حوزه‌های اقتصادی به بخش خصوصی از خود مقاومت نشان دادند و در نتیجه توانمندسازی بخش خصوصی تحقق نیافت.
استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: بازیگران اصلی عرصه اقتصاد، حكومت و جامعه هستند و آنچه در كل كشور رخ می‌دهد و كیفیت و كمیت زندگی در كشور را تعیین می‌كند، برآیند عمل این دو نیرو است.
نیلی افزود: دولت وظیفه سیاست‌گذاری و ایجاد فضای باثبات و امن را در عرصه اقتصاد به عهده دارد و جامعه در قالب بنگاه‌های اقتصادی با انگیزه سود فعالیت می‌كند.
وی افزود: در یك نگاه آرمانی بین دولت و بازیگران دیگر در حوزه اقتصاد فصل مشترك و همپوشانی وجود ندارد و دولت سیاست‌گذاری می‌كند و بنگاه‌ها فعالیت سودآوری خود را انجام می‌دهند، اما اگر از تصویر آرمانی به واقعیت نزدیك بشویم، همپوشانی زیادی بین دولت و بنگاه‌ها وجود دارد.
 نیلی با بیان اینكه یكی از مسایل دشوار، حل این همپوشانی است، چرا كه ممكن است به صورت غلط دولت وارد بنگاه داری بشود، افزود: مرز ظریفی بین نقش حكومت و بنگاه‌ها وجود دارد و تعریف این مرز در حوزه اقتصاد دشوار است.
وی مشكل دیگر اقتصاد ایران را درون گرایی و بی‌ارتباطی با اقتصاد جهانی عنوان كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :