آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97103
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1395 10:24
تعداد بازدید : 840

گوگل رویای هوش مصنوعی را به واقعیت تبدیل می کند

تیمی از دانشمندان گوگل پروژه خاصی را هدایت می کنند و به دنبال تحقق رویای بزرگ هوش مصنوعی هستند.

خبرگزاری مهر- دمیس هاسابیس دانشمند انگلیسی عرصه هوش مصنوعی و متخصص در زمینه طراحی بازی های رایانه ای به شمار می آید که در حوزه کاری خود یکی از شناخته شده ترین ها محسوب می شود. بدون شک همین شهرت و اعتبار کاری برای غول فناوری دنیا یعنی گوگل کافی است تا یکی از بزرگترین پروژه های چند سال اخیر خود را به آن بسپارد. این پروژه به بررسی تمامی نکات ریز و درشت هوش مصنوعی مربوط می شود.
نشریه تکنولوژی ریویو در گزارشی به بررسی برنامه جدید گوگل پرداخته و می نویسد: نزدیک به ۲۰۰ دانشمند حوزه هوش مصنوعی و علوم اعصاب در قالب گروهی موسوم به «فکر عمیق» گرد هم آمده اند تا نرم افزاری را به دنیا معرفی کنند که بدون شک در آینده ای نه چندان دور به شکل گیری تحولی بزرگ در دنیای محاسبات کمک خواهد کرد.
فلسفه کلی که در این پروژه دنبال می شود تلاش برای دستیابی به نرم افزاری است که رؤیایی به نام هوش مصنوعی را محقق ساخته و  در ادامه بتوان از آن برای حل هر چیز دیگری استفاده کرد. به عقیده این دانشمندان، امروزه هم تراز با هوش مصنوعی به یاد مفاهیمی همچون تشخیص چهره می افتیم، اما تیمی که زیر نظر هاسابیس کار می کند در تلاش است تا چیزی را به وجود آورد که هوش مصنوعی عمومی تلقی می شود. به بیان دیگر آنها به دنبال مفهومی هستند که همچون انسان توانایی یادگیری و سپس به کارگیری آموخته ها برای حل چالش های دیگر را داشته باشد.
به نوشته تکنولوژی ریویو، نرم افزاری که در گوگل ارایه می شود چشم اندازی را ایجاد می کند که در آن هوش مصنوعی می تواند نظریه های مختلف علمی را مورد آزمایش قرار داده و در قالب روبات های هوشیار و چالاک کرد، پیدا کند.
نکته جالب توجه درخصوص تلاش خبرساز گوگل این است که مغز هدایت کننده تیمش یعنی هاسابیس تنها ۳۹ سال سن دارد. او در شکل گیری گروه «فکر عمیق» در سال ۲۰۱۰ نقش داشت و حالا مرد همه کاره آن به شمار می آید. او طی سال هایی که به تحقیق در زمینه هوش و رایانه مشغول بود نکات زیادی را به دست آورده و همواره در تلاش بوده که یافته ها و آموخته هایش در زمینه هوش زیستی را به ماشین ها منتقل کند.
۲۰۰ دانشمندی که این روزها در لندن سخت مشغول پیش بردن این پروژه هستند در حالی چشم به آینده دوخته اند که همواره باید منتظر اظهارنظرهای بحث برانگیزی نیز باشند. بی تردید مهم ترین آنها مربوط به استیون هاوکینگ، فیزیکدان سرشناس دوران معاصر می شود که معتقد است هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای آینده بشریت به حساب می آید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :