آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9714
تاریخ انتشار : 11 تیر 1391 12:8
تعداد بازدید : 842

PSD زمینه زمینه ساز بازار پرداخت برای PSP ها

دستورالعمل PSD در قالب طرح منطقه واحد پرداخت یورو، (SEPA)، زمینه قانونی لازم را برای ایجاد یک بازار پرداخت واحد در گستره اتحادیه اروپا فراهم می کند. علاوه بر این برای نخستین بار فرصتی در اختیار شرکت های غیربانکی ارایه دهنده خدمات پرداخت می گذارد تا بدون نیاز به پشتیبانی بانک ها اقدام به اخذ گواهینامه عضویت در شبکه های پرداخت کرده و مالکیت بخشی از سهام این شبکه ها را به دست آورند.

روابط عمومی ایران کیش- برای بیش از چهار دهه، شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت که تمایل به گسترش کسب‌وکار خود و ارایه سرویس‌های چند ارزی و پردازش پرداخت‌های ملی و منطقه‌ای در بازار اروپا داشتند، الزاما باید از کانال بانک‌های عضو، به شبکه‌های Visa و MasterCard متصل ‌شوند. این رویه علاوه بر اروپا در بسیاری دیگر از مناطق جهان از جمله منطقه خاورمیانه همچنان معمول است اما با تصویب دستورالعمل خدمات پرداخت، افق تازه‌ای فراروی شرکت‌های PSP اروپایی و بین‌المللی گسترده شده است.
اجرای دستورالعمل خدمات پرداخت (PSD)
با تصویب PSD این رویه در کشورهای اروپایی متوقف و افق تازه‌ای فراروی شرکت‌های PSP اروپایی و بین‌المللی گسترده شده است. این دستورالعمل در قالب طرح منطقه واحد پرداخت یورو، (SEPA)، زمینه قانونی لازم را برای ایجاد یک بازار پرداخت واحد در گستره اتحادیه اروپا فراهم می‌کند. علاوه بر این، PSD برای نخستین بار فرصتی در اختیار شرکت‌های غیربانکی ارایه‌دهنده خدمات پرداخت می‌گذارد تا بدون نیاز به پشتیبانی بانک‌ها اقدام به اخذ گواهینامه عضویت در شبکه‌های پرداخت کرده و مالکیت بخشی از سهام این شبکه‌ها را به‌دست آورند.
این مقررات در نوامبر 2009 تبدیل به قانون شد و کنترل اجرای آن به شرکت‌های مورد تایید اعضای اتحادیه تحت عنوان مراجع خدمات مالی، FSA، واگذار شد.
«بنجامین ناکمن»، مدیرعامل شرکت انگلیسی توسعه‌دهنده تکنولوژی پرداخت آنلاین (Credorax)، می‌گوید: «با توجه به اینکه من یک مشاور حقوقی بودم، در سال 2006 از طرح این مقررات باخبر شدم و به این نتیجه رسیدم که اخذ این گواهینامه برای شرکتم یک گزینه حیاتی خواهد بود».
«اسکات گالیت»، مدیر سابق بخش جهانی کارت‌های پیش‌پرداختی «MasterCard» نیز می‌گوید: «MasterCard »نخستین سازمانی بود که به شرکت‌های فعال در زمینه پول الکترونیکی اجازه داد برای دریافت گواهینامه اقدام کنند. البته این اقدام متاثر از درخواست‌های شرکت‌های غیربانکی بود که به دنبال فرصت‌های رشد بودند و به صنعت پول الکترونیکی به‌عنوان راهی برای گریز از سایه بانک‌ها و ورود مستقیم به رقابت اروپایی می‌نگریستند.»
تعداد محدود بانک‌های صادرکننده کارت‌های پیش‌پرداختی فرصت باارزشی در اختیار سایر بازیگران غیربانکی اعم از سازمان‌های مالی و شرکت‌های PSP عرصه پرداخت قرار داده‌اند تا با گسترش فعالیت‌های خود و با استفاده از مقررات PSD، به‌عنوان صادرکننده کارت به طور مستقیم وارد شبکه کارتی شوند.
نتایج اجرای دستورالعمل PSD
با اجرای این دستورالعمل نتایج زیر برای سازمان‌های غیربانکی حاصل می‌شود:
 از این پس شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت، شرکت‌های صادرکننده کارت‌های پیش‌پرداختی و تمامی سازمان‌های غیربانکی که قصد توسعه بازار جهانی خود را دارند، می‌توانند بدون نیاز به پشتیبانی بانک‌ها عضو رسمی شبکه‌های کارتی بین‌المللی شوند.
 این دستورالعمل مشکل مالکیت ارتباط با پذیرنده را حل می‌کند.
 به شرکت‌های خدمات پرداخت امکان تقویت پروسه کاری خود و مدیریت بهینه استراتژی‌های اتخاذ شده را می‌دهد.
 به پذیرندگان این امکان را می‌دهد تا تمامی نیازهای کاری خود در زمینه ارزهای مختلف بین‌المللی را از طریق یک شرکت PSP انجام دهند.
 هنگامی که یک تراکنش به شکل داخلی یا منطقه‌ای انجام شود، هزینه کمتری خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :