آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9716
تاریخ انتشار : 11 تیر 1391 12:12
تعداد بازدید : 337

بهمنی

نرخ تسهیلات بانکی کاهش می یابد

رییس کل بانک مرکزی گفت: چندی قبل 2 درصد سهم سود تسهیلات را کاهش دادیم و به دنبال این هستیم که با اصلاح ساختار، نرخ تسهیلات را کاهش دهیم.

بینا- محمود بهمنی با بیان اینکه محدودیت منابع و نیز محدودیت توان تسهیلات دهی را در بانک‌ها داریم افزود: با این حال 11 درصد از طریق نظام بانکی و 180 درصد از طریق بانک‌های تخصصی اضافه پرداخت شده است که در حمایت از تولید، این بانک‌ها را اذیت نکردیم.
وی گفت: بانک مرکزی 92 درصد منابع خود را امسال به تولید و از این میزان 37 درصد را به صنعت و معدن اختصاص داده است.بهمنی افزود: 20 درصد منابع بانک مرکزی به تولید کشاورزی، 25 درصد به احداث مسکن،7 درصد به صادرات و 8 درصد برای بازرگانی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه پارسال ما نسبت امسال را در اختصاص منابع نداشتیم، گفت: تاکید ما رعایت این نسبت‌ها به ویژه سوق یافتن 37 درصد این منابع به صنعت و معدن است.
وی افزود: در اجرای بند 29 قانون بودجه سال 91، بخشش جریمه تولید و صنعت و نیز دریافت تسهیلات معوقه را به صورت اقساطی تا پنج سال در دستور کار قرار داده‌ایم که این کمک می‌کند تسهیلات به صنعت‌کاران پرداخت شود.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه هفته گذشته خود با خانه صنعت و معدن گفت: قرار شد آنها فهرست بدهکاران بانکی را به ما بدهند تا برای وصول معوقات از طریق نظام بانکی برنامه‌ریزی کنیم.
بهمنی با اشاره به اینکه جذب منابع جدید و وصول مطالبات را به تولید اختصاص می‌دهیم از اختصاص 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش صنعت، معدن و تولید به منظور تامین مواد اولیه و ماشین آلات تولید در آخرین جلسه این صندوق خبر داد و گفت: البته این کار مشروط به این است که مواد اولیه و ماشین آلات تولید، مشابه داخلی نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه برای هر شغل جدید 100 میلیون تومان هزینه نیاز است گفت: اگر ظرفیت‌های خالی را فعال کنیم و منابع را به فعال شدن این ظرفیت‌ها اختصاص دهیم، مزیت بیشتری نسبت به بازار تقاضا خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :