آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9750
تاریخ انتشار : 12 تیر 1391 11:2
تعداد بازدید : 803

در جلسه هماهنگی اجرای طرح شبنم در استان‌ها اعلام شد

طرح شبنم در استان ها به طور کامل اجرا شود

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اجرای هر چه دقیق تر طرح شناسنامه دار کردن کالاهای وارداتی و پروژه شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم)، پیگیری جدی مسوولان استانی را برای تحقق این مهم خواستار شد.

مهر- محمد صادق مفتح در جلسه هماهنگی اجرای طرح شبنم در استان‌ها که با حضور روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت،‌ نمایندگان کمیته‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان تعزیرات حکومتی استان‌ها برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: اکنون ضروری‌ترین زمان برای اجرای طرح شبنم است، چرا که جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور به خوبی کنترل خواهد شد.
وی افزود: از سه ماه گذشته که این طرح به طور جدی مورد بررسی و اجرا قرار گرفته می‌توان گفت که ورود کالاها مشمول این طرح شده و نصب اجباری بارکد دوبعدی شبنم بر روی کالاها به خوبی به اجرا درآمده است.
مفتح در ادامه با تاکید این مطلب که اجرای طرح شبنم تاثیر بسزایی بر حیطه نظارت برعرضه کالا در سطح جامعه خواهد داشت از مسوولان استانی خواست تا با دقت و سرعت بیشتری نسبت به کدینگ کالاهای وارداتی و اجرای این طرح در استان‌ها اقدام کنند.قائم مقام اجرایی وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: این طرح در راستای تسهیل در اجرایی شدن سیاست‌های ویژه دولت در کنترل بازار، افزایش امنیت و جلوگیری از توزیع کالای قاچاق و همچنین جلوگیری از تولید و توزیع کالای جعلی و بی‌کیفیت هدفگذاری شده است.
بررسی مشکلات استان‌ها در مسیر اجرای شبنم
رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز در این گردهمایی با بیان اینکه با اجرای این طرح، امکان تشخیص کالای رسمی از غیر رسمی برای مصرف کننده در زمان خرید کالا فراهم می‌شود افزود: اجرای طرح شبنم در چارچوب ضوابط قانونی خواهد بود و برگزاری این جلسه با هدف رسیدگی و  بررسی مشکلات و مسایل استان‌ها در راستای اجرای این طرح است.
سید جواد تقوی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی به موقع و آمادگی کارگزاران برای اجرای این طرح باید مورد توجه مسوولان استانی قرار بگیرد گفت : اگر مشکلاتی برای اجرای این طرح در استان‌ها وجود دارد باید بررسی شود تا بتوان اجرای این طرح را دراستان‌ها با سرعت بیشتری به پیش برد.
کالاهای وارداتی هم به طرح شبنم وارد می‌شوند
وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ابزاری که به تولید لطمه خواهد زد بحث قاچاق کالاست گفت: در ابتدا کالاهایی که قاچاق پذیرند در اولویت این طرح قرار گرفتند که دامنه آن به تمام کالاهای وارداتی خواهد رسید.
به گفته تقوی تمامی کالاهایی که زیر چتر گمرک هستند باید از نصب بارکد شبنم بهره‌مند باشند.
 در ادامه معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این گردهمایی با بیان اینکه اجرای این طرح در استان‌ها نیز باید با قاطعیت به اجرا در آید افزود: نظارت بر موضوع جلوگیری از واردات کالاهای قاچاق، نیازمند اخذ تدابیر ویژه‌ای است در این میان طرح شبنم برای نخستین بار زیرساخت‌های اقتصادی را در این باره اصلاح می‌کند تا زمینه بروز تخلف به حداقل کاهش پیدا کند.
مهدی ابویی ‌ساماندهی جلوگیری از قاچاق کالا را پیش از مبادی ورودی مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر فضا برای عرضه این کالاها نا امن شود واردات به سمت عرضه رسمی و هدفمند سوق پیدا خواهد کرد
ابویی فراهم نبودن ساختارهای اجرایی را از موضوعاتی ذکر کرد که استان‌ها باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند.
به گفته وی، گسترش کارگزاران باید با جدیت بیشتری دنبال شود چرا که برای اجرای طرح شبنم باید به اندازه کافی نصاب و کارگزار وجود داشته باشد.
این مقام مسوول در ادامه زیربنای اقتصادی را در بخش تجارت خارجی توجه به اجرای طرح‌هایی نظیر طرح شبنم دانست و گفت: این طرح ما را هم در بحث هزینه‌ها و هم در سلامت کالا منتفع می‌سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :