آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9763
تاریخ انتشار : 12 تیر 1391 11:51
تعداد بازدید : 427

استمداد از بانك ها براي حمايت از بورس

نقش مکمل بازار پول و سرمایه در نظام مالی، اثرات مثبت این دو بازار بر یکدیگر و لزوم حمایت بانک ها از بازار سرمایه مورد تاکید و توافق اعضا قرار گرفت، پنج مصوبه مهم این جلسه را تشریح شد.

ایلنا-  پیرو جلسه عصر چهارشنبه شورای عالی اصل ۴۴ و تاکید رییس‌جمهور بر لزوم حمایت همه‌جانبه از بازار سرمایه و سرمایه‌های مردم در این بازار، وزیر اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس شب شنبه در جلسه‌ای فشرده در محل وزارت اقتصاد که تا پاسی از شب طول کشید‏، پنج تصمیم مهم برای حمایت بانک‌ها از شرکت‌های بورسی و فرابورسی اتخاذ کردند.
صالح‌آبادی رییس سازمان بورس، افزایش سقف مجموع تعهدات و تسهیلات پرداختی بانک‌ها به واحدهای تولیدی و غیرتولیدی پذیرفته شده در بورس و فرابورس به ٢٠ درصد سرمایه پایه بانک‌ها را نخستین مصوبه این نشست عنوان کرد و گفت: پیش از این‏، حداکثر سقف تسهیلات پرداختی بانک‌ها به واحدهای تولیدی معادل ١۵ درصد و واحدهای غیرتولیدی، معادل پنج درصد سرمایه پایه بانک‌ها بوده است که با این مصوبه‏، زمینه اعطای تسهیلات بیشتر به شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه فراهم می‌شود.
صالح‌آبادی در ادامه‏، اعطای تسهیلات توسط بانک‌ها به شرکت‌های تابعه خود‏، به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم را دومین مصوبه کارگروه مشترک برشمرد و گفت: مقرر شد این تسهیلات در راستای حمایت از بازار سهام و پس از تایید رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و رییس کل بانک مرکزی، ‏ توسط بانک‌ها به شرکت‌های تابعه بانک‌ها پرداخت شود.
رییس سازمان بورس موافقت بانک مرکزی با پذیرش سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، به عنوان وثیقه تسهیلات اعطایی به اشخاص حقیقی و حقوقی را سومین مصوبه جلسه دیشب کارگروه مشترک عنوان کرد.
سخنگوی سازمان بورس در تشریح چهارمین مصوبه کارگروه مشترک حمایت از بازار سرمایه‏، به موافقت کارگروه با افزایش سقف نرخ سود اوراق مشارکت و صکوک بازار سرمایه اشاره و خاطرنشان کرد: با تصویب کارگروه، نرخ اوراق مشارکت و صکوکی که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر می‌شود، می‌تواند تا سقف سه درصد بالا‌تر از نرخ سود اوراق مشارکت منتشر شده با مجوز بانک مرکزی باشد. صالح‌آبادی در عین حال خاطرنشان کرد: سازمان بورس پس از راه‌اندازی موسسات رتبه‌بندی اعتباری و فراهم‌شدن سازوکار ارزیابی میزان ریسک اینگونه اوراق، نسبت به تعیین نرخ سود اوراق در چارچوب مصوبه کارگروه مشترک اقدام خواهد شد.
به گفته صالح‌آبادی‏، اعضای کارگروه در ‌‌نهایت مصوب کردند تا به‌منظور تعیین راهکارهای اجرایی کردن مصوبات صورت‌گرفته، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس و اوراق بهادار هماهنگی لازم را با بانک‌ها به عمل آورند که در نخستین گام، صبح امروز جلسه هماهنگی با بانک‌ها برای اجرایی کردن مصوبات کارگروه در وزارت امور اقتصادی و دارایی و با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :