آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97714
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1395 10:18
تعداد بازدید : 897

رتبه استان‌های کشور از نظر برخورداری در ICTتعیین شد

تهران در صدر و سیستان و بلوچستان در فقر فاوا

آخرین بررسی ها از وضعیت توسعه فناوری اطلاعات کشور براساس شاخص بین المللی توسعه ICT نشان می دهد که استان تهران بیشترین توسعه و استان سیستان و بلوچستان کمترین توسعه را در این بخش داشته اند.

فناوران- دفتر بررسی های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، آخرین وضعیت استان های کشور را از منظر شاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات (IDI) تا پایان آذرماه سال ۹۴ اعلام کرد. این آمار از وجود شکاف دیجیتالی میان استان های کشور حکایت دارد.
شاخص IDI با هدف برنامه ریزی برای فراهم کردن زیرساخت متناسب ارتباطات و فناوری اطلاعات، شناخت دقیق وضعیت کل کشور و همچنین شناخت وضعیت هریک از استان ها از منظر ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرد. 
براین اساس معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات، شاخص IDI را با استفاده از اطلاعاتی که از سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دست آورده، مورد محاسبه قرارداده و جایگاه استان های کشور را از منظر پارامترهای این شاخص، در سال های 89 تا ۹ ماهه سال 94 بررسی کرده است. در این بررسی مشخص شد که برغم رکود اقتصادی حاکم بر کشور، استفاده از سرویس های ICT از جمله تلفن های همراه و اینترنت کمتر از این بحران، آسیب دیده و بیشتر استان ها با بهبود وضعیت خود نسبت به سال های قبل به سمت جامعه اطلاعاتی حرکت کرده اند.
 وضعیت استان های کشور در 9 ماهه سال 94 
بررسی ها نشان می دهد که استان تهران با دارا بودن مقدار ۷.۳۷ رتبه اول شاخص IDI را به خود اختصاص داده است و پس از آن استان های سمنان، مازندران، یزد و قم در رتبه های بعدی قرار دارند. در این رده بندی استان های لرستان، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان رتبه های آخر را به خود اختصاص داده اند.
میانگین این شاخص در 9 ماهه سال ۹۴ رقم ۵.۰۳ بوده که استان تهران ۲.۳۴ از مقدار میانگین بالاتر است و استان سیستان و بلوچستان با امتیاز ۲.۲۸ در رتبه آخر شاخص IDI قرار دارد و از مقدار میانگین کمتر است.
در همین حال روند پنج سال و نیم (از سال 89 تا نه ماهه سال 94) شاخص IDI استان های کشور، نشانگر روند رو به رشد آن برای همه استان های کشور است. در این روند پنج سال و نیم استان تهران همچنان در رتبه نخست در بین سایر استان ها قرار دارد و پس از آن استان های مازندران، سمنان و یزد جزو استان های با رتبه بالا در این شاخص در پنج سال اخیر قرار گرفته اند. استان های خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان که در انتهای جدول قرار دارند در دوره مورد بررسی تغییری در رتبه شاخص IDI نداشته اند.
برخی از استان ها از جمله استان کهگیلویه و بویراحمد و همدان بهبود چشمگیری در شاخص IDI داشته اند. استان کهگیلویه و بویراحمد از رتبه ۲۹ در سال 93 به رتبه ۲۲ در نه ماهه سال 94 ارتقاء یافته است که این بهبود به دلیل رشد ۲۱.۶۲ درصد در زیرشاخص استفاده و رشد ۱۸.۰۶ درصد در زیرشاخص دسترسی است. در همین حال استان همدان نیز از رتبه ۲۶ در سال 93 به رتبه ۲۱ در نه ماهه سال 93 به رتبه ۲۱ در نه ماهه سال 94 رسیده است که این بهبود در اثر رشد ۷۶.۴۳ درصدی در زیرشاخص دسترسی و ۱۹.۲۹ درصد رشد در زیرشاخص استفاده اعلام شده است.
 وضعیت از نظر زیرشاخص های IDI
بر اساس این گزارش بررسی ها نشان می دهد که در سال های 89 تا 9 ماهه سال 94، زیرشاخص دسترسی روند رو به رشدی را برای بیشتر استان های کشور نشان می دهد. استان تهران در پنج سال اخیر رتبه نخست این زیر شاخص را به خود اختصاص داده است. و استان های خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان در رتبه آخر قرار دارند. میانگین این زیرشاخص در 9 ماهه سال گذشته، ۵.۷۱ است که عدد مربوط به استان تهران (رتبه نخست این زیرشاخص) ۲.۳۹ از میانگین بیشتر و استان سیستان و بلوچستان (رتبه آخر این زیرشاخص) ۱.۴۲ از میانگین کمتر است که نسبت به سال 93 اختلاف این زیرشاخص از میانگین کمتر شده است.
در مقدار زیرشاخص استفاده، ضمن اینکه در سال 89 تا 91 ثابت مانده است ولی در سال 92 و 93 نسبت به سال های قبل رشد داشته است. در نه ماهه سال 94 مقدار این زیرشاخص به دلیل کاهش تعداد کاربران اینترنت به ازای هر ۱۰۰ نفر برای بیشتر استان های کشور کاهش یافته است. در سال های 89 تا نه ماهه سال 94 بیشترین مقدار این زیرشاخص متعلق به استان تهران است.
در نه ماهه سال 94 پس از استان تهران استان های سمنان، یزد، مازندران و قم قرار دارند. میانگین این زیرشاخص در این بازه زمانی ۳.۴۹ است که استان تهران با داشتن رتبه اول این زیرشاخص در کشور ۳.۱۲ از میانگین مربوط این زیرشاخص بیشتر و استان سیستان و بلوچستان با قرار داشتن در انتهای جدول رتبه بندی استان های کشور از لحاظ زیرشاخص استفاده، ۲.۳۸ از مقدار میانگین کمتر است که نسبت به سال 93 فاصله این زیرشاخص از میانگین آن برای کل استان ها، برای استان سیستان و بلوچستان کمتر شده است.
در زیرشاخص مهارت نیز بررسی ها نشان می دهد که به طور متوسط این زیرشاخص در سال های 89 تا نه ماهه سال گذشته، ۲.۴ درصد افزایش داشته است. 
میانگین این زیرشاخص در نه ماهه سال 94،مقدار ۶.۷۴ اعلام شده است که استان های پیشرو در این زیرشاخص به ترتیب سمنان، مازندران، یزد، قزوین و تهران هستند. استان های کردستان، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان با کمترین میزان بهره گیری از این زیرشاخص در انتهای جدول رتبه بندی استان های کشور از نظر زیرشاخص مهارت قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :