آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97720
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1395 10:26
تعداد بازدید : 737

دبیرکل اتاق تهران:

«کارت بازرگانی» ابزار تمایز طبقه بازرگان در رسته‏های مختلف است

از گذشته تا کنون وزیر صنعت در چند نوبت از احتمال حذف الزام کارت بازرگانی در فرایند صادرات و واردات سخن گفته است. به همین منظور در آخرین مورد، محمدرضا نعمت زاده از کارشناسان و فعالان اقتصادی خواسته است تا دیدگاه خود را در این زمینه مطرح کنند و در مورد شرایط و الزامات آن به تبادل نظر بپردازند تا راهکاری بهینه برای تسهیل کسب و کار و جلوگیری از برخی سواستفاده‎ها، پیدا شود. روابط عمومی اتاق تهران در این زمینه با بهمن عشقی دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت‏وگویی انجام داده است که آن را می‎خوانید.

 مدتی است که از احتمال حذف کارت بازرگانی در فرایند تجارت برای جلوگیری از برخی سواستفاده‎ها سخن گفته می‎شود، نظر شما در این زمینه چیست؟
امکان سواستفاده در همه فرایندها وجود دارد که البته باید مکانیزم‎ها به گونه‎ای طراحی شود که راه‎های سواستفاده مسدود شود. با این وجود اگر قرار باشد در آینده الزام کارت بازرگانی از فرایند تجارت کنار رود، باید به راهکارهایی برای حفظ و فراگیر شدن کارت بازرگانی در میان فعالان اقتصادی اندیشید. در ایران می‎توان کارت بازرگانی را به عنوان مدرکی الزامی در مسیر واردات و صادرات ندانست اما باید به حیات آن در اقتصاد قوت بخشید تا مزایای آن برای اقتصاد حفظ شود. یادآوری می‎کنم که در اقتصاد بخش خصوصی، صنوف از بازرگانان متمایز شده‎اند و همین امر ضرورت تمایز طبقات اقتصادی را در حوزه اقتصاد خصوصی ایران الزامی می‎کند.
  شما در اتاق تهران برای تسهیل شرایط دریافت کارت بازرگانی چه اقداماتی انجام داده‎اید؟
اکنون صدور و تمدید کارت بازرگانی برای یک فعال اقتصادی چه حقیقی و چه حقوقی، دیگر فرآیندی سخت و دشوار محسوب نمی شود. با استفاده از همان مدارک معمول که تمامی بنگاه های اقتصادی ملزم هستند برای امور جاری خود در اختیار داشته باشند، می توان کارت بازرگانی دریافت کرد. اتاق تهران برای ایجاد سهولت بیشتر در اجرای فرآیند صدور و تمدید کارت بازرگانی، سعی کرده است ضوابط و شرایط آن را به صورت شفاف در معرض بهره برداری فعالان اقتصادی قرار دهد. 
شاخص‎های احراز صلاحیت حرفه‎ای چه مواردی است؟
8 شاخص در این زمینه وجود دارد. در بند نخست این شاخص ها، برای اشخاص حقوقی در حساب جاری، وجود حداقل 200 میلیون ریال و برای اشخاص حقیقی 300 میلیون ریال به عنوان شرط لازم اعلام شده است. همچنین برخورداری از حساب بانکی جاری با گردش مالی حداقل 2 میلیارد ریال به مدت یکسال متعلق به یکی از اعضای هیات مدیره و یا مدیرعامل به عنوان یکی از شرایط کافی مورد اشاره قرار گرفته است.
آیا متقاضیان خودشان مستقیما می‎توانند برای دریافت کارت مراجعه کنند؟
 برای دریافت کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی، نیازی به استفاده از شرکت های واسطه ای و دلال نیست. اکیدا توصیه می شود به دلیل مشکلات حقوقی مرتبط بر آن، فعالان اقتصادی از کارت سایرین برای پیشبرد فعالیت های خود استفاده نکرده یا کارت بازرگانی خود را هم در اختیار غیر قرار ندهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :