آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97722
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1395 10:51
تعداد بازدید : 684

پرونده‌های معوقات بانکی سنگین شده است

حرکت آهسته نظام بانکی در وصول مطالبات معوق

وجود نزدیک به 95 هزار میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی، رقم هنگفتی است که در کنار بدهی 140 هزار میلیاردی دولت به بانک ها همواره از جمله عوامل اصلی تنگای مالی شبکه بانکی اعلام می شود. این در حالی است که با وجود تمامی اقدامات انجام شده به ویژه در یکی دو سال گذشته از سوی دستگاه قضایی و شبکه بانکی برای برگرداندن حداقل بخشی از این طلب، هنوز آمارها نشان دهنده کاهش محسوسی در این بدهی نیست. هر چند که کند شدن روند فزاینده معوقات بانکی نسبت به سال های قبل می تواند نقطه روشنی در رسیدگی به این پرونده بانکی باشد.

ایسنا-  به هر حال بنابر اعلام قبلی مدیران اقتصادی، در کنار 
بدهی های خرد حجم قابل توجهی از رقم حدود 95 هزار میلیاردی بدهی های بانکی مربوط به تعداد خاصی است، به طوری که نزدیک به 80 درصد از این طلب به حدود 500 نفر اختصاص دارد. بدهکاران و یا همان دانه درشت هایی که در دو سال گذشته پرونده های آنها از سوی بانک مرکزی به قوه قضاییه رفت و در دستور کار قرار گرفت.
گرچه دستگاه قضایی گاها انتقاداتی نیز نسبت به عملکرد بانک‎ها در دریافت طلب خود از بدهکاران مطرح و خواستار حرکت جدی‎تر آنها در این مسیر بود، اما به نظر می رسد که روند بدهی‎های بانکی نسبت به گذشته بهبود یافته باشد.
اخیرا محسنی اژه‎ای، سخنگوی قوه قضاییه، با بیان معوقات بانکی که در سال های 1393 و 1394 وجود داشت، عنوان کرده که بارها گفته ام مهم این است که معوقات بانک ها و بانک مرکزی ادامه پیدا نکند. متاسفانه سرجمع معوقات سال های گذشته با سال 1394 کم نشده است، البته معوقات دانه درشت ها کمتر شده است. برخی بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان معوقه شان بوده و برخی دو هزار میلیارد تومان معوقه داشتند که به مرور کمتر شده است.
اظهارات اژه ای، بیانگر عدم کاهش معوقات حدود 95 میلیاردی در سال قبل است. گرچه این موضوع از سویی چندان مطلوب به نظر نمی رسد، ولی همانطور که سخنگوی دستگاه قضا به آن اشاره داشته عدم افزایش معوقات بانکی وجه مثبت این عملکرد است. این در حالی است که با توجه به اینکه بخشی از این بدهی هر ساله تمدید شده و بر اساس نرخ های روز شبکه بانکی به آن سود تعلق می گیرد، میزان معوقات بانکی می تواند هر ساله حتی بدون افزایش بدهکاران رشد داشته باشد.
اما در کنار اعلام کاهش معوقات دانه درشت ها، آمار تازه ای از رقم بدهی های هنگفت این افراد نیز اعلام شده است. به گونه ای که در بین پرونده های بدهکاران اشخاص حقیقی و یا حقوقی وجود دارند که تا بین 2 تا 6 هزار میلیارد تومان دارایی بانک‎ها را در اختیار دارند. 
روند کند کاهش معوقات بانکی در حالی پیش می‎رود که طبق آنچه دولت در برنامه ششم توسعه هدف‎گذاری کرده باید تا سال 1399 حدود 50 درصد از نسبت این بدهی کاسته شود. به طوری که نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات باید از 12.1 فعلی به پنج درصد کاهش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :