آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97795
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1395 10:31
تعداد بازدید : 1010

در دیدار نوروزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با دبیر شورای عالی فضای مجازی پیشنهاد شد:

همکاری بخش دولتی و خصوصی برای تدوین موانع کسب و کار در فضای مجازی

نشست دیدوبازدید نوروزی جمعی از فعالان سازمان نظام صنفی رایانه ای و دبیر شورای عالی فضای مجازی برگزار شد.

فناوران- در نشست سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با سیدابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی مباحثی مانند توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، رفع موانع کسب وکار در حوزه فاوا، تعدد مراکز صدور مجوز و غیره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ناصر علی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و مجتبی جعفری قایم مقام و معاون امنیت مرکز ملی فضای مجازی به همراه جمعی از اعضای شورای مرکزی سازمان، هیات مدیره سازمان تهران، صائبه سلوکی سرپرست دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اصغر رضانژاد دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای استان تهران در این نشست حضور داشتند.
 مشارکت بخش خصوصی در سیاست گذاری حوزه فاوا
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ابتدای نشست با بیان اینکه رفع تحریم ها، امیدها برای بهبود اقتصاد کشور را افزایش داده است، گفت: در سال آینده باید تلاش کنیم با بهره گیری از توان بخش خصوصی، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به جایگاه شایسته آن برسانیم. باید مقدمات مشارکت سازمان نظام صنفی رایانه ای و بخش خصوصی را در سیاست گذاری های کلان و حکمرانی کشور فراهم کنیم.
فیروزآبادی با بیان اینکه از دی ماه در ابتدای جلسات شورای عالی فضای مجازی به موانع کسب وکار پرداخته می شود، افزود: این گزارش ها اگر به طور مستقیم به تصمیم گیری و سیاست گذاری منجر نشود، به سمع و نظر مسوولان کشور می رسد و در نگاه کلان و در فرآیند تصمیم‏سازی‎ها موثر خواهد بود. برای مثال در این نشست ها گزارش هایی درباره دشواری های شرکت های تولیدکننده محتوا  ارایه شد که باید برای آنها فکری کرد. 
او همچنین پیشنهاد داد سازمان نظام صنفی رایانه ای در تهیه گزارش موانع کسب وکار در فضای مجازی با شورا همکاری کند و افزود: باید سخت گیری ها برای فعالان و دارندگان کسب وکارهای داخلی را کاهش دهیم و با سیاست های حمایتی حداقل به مدت یک سال آنها را تحت پوشش حمایتی قرار دهیم تا با فراغ بال سرویس‎ها و خدمات مناسب ارایه کنند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز از رویکرد حمایتی شورا نسبت به بخش خصوصی استقبال کرد و گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای پس از یک دهه فعالیت، اکنون در نقطه ای قرار دارد که توان کافی برای مشارکت در امور کلان سیاست گذاری در حوزه فاوا را دارد. 
سعادت انحلال سه شورای موازی با شورای عالی فضای مجازی در ابتدای سال 1395 را به فال نیک گرفت و گفت: امیدواریم این تصمیم به جا آغازی بر تصمیمات و سیاست گذاری های کلان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد و شاهد سالی پویا برای صنف و صنعت ICT کشور باشیم.
 شورای عالی فضای مجازی پیگیر مطالبات صنف خواهد بود
در ادامه نشست نیز حاضران، مسایل و موضوعات موردنظر خود را با دبیر شورای عالی فضای مجازی در میان گذاشتند. بهناز آریا رییس کمیسیون افتا سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در مورد یکسان سازی مراجع صدور مجوز گفت: شرکت ها به حق سازمان ها و نهادهای دولتی برای احراز صلاحیت و احراز هویت شرکت‏های خصوصی احترام می گذارند اما اینکه برای هر اقدام و فعالیتی باید از نهادهای متعدد مجوز دریافت شود علاوه بر تحمیل هزینه، زمانبر نیز هست. برای مثال نمایشگاه افتا که اولین دوره آن با موفقیت چشمگیری برگزار شد نیز با مساله مراجع متعدد صدور مجوز مواجه است که تقاضا داریم شورای عالی فضای مجازی راهکاری برای این مساله پیدا کند.فیروزآبادی با اعلام اینکه شورای عالی فضای مجازی آماده هر نوع همکاری و تعامل با بخش خصوصی است، در پاسخ به این تقاضا گفت: در شورا پیگیر مسایل مرتبط با برگزاری نمایشگاه افتا هستیم. در حال حاضر نیز برای تدوین سند افتا اقداماتی انجام شده که به زودی به اطلاع عموم می رسد.جواد اعتماد رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان آذربایجان شرقی نیز به طرح مساله نظام مهندسی فاوا در مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای که تاکنون نزدیک به 11 سال از فعالیت رسمی آن می گذرد قادر به برآورده کردن تمام انتظاراتی است که از یک نظام مهندسی می رود. بنابراین از شورای عالی فضای مجازی درخواست می کنیم با عنایت به این مساله در تحقق اهداف سازمان که همان ارتقا و توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است ما را همراهی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :