آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97798
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1395 10:41
تعداد بازدید : 898

فراصوت نمایشگر کامپیوتر را قابل لمس می کند

یکی از موارد قابل لمس در دنیای کامپیوترها، ویبره گوشی های هوشمند و همچنین ویبره کنترلرهای کنسول های بازی است که بازخورد لامسه ای را در دنیای رایانش مدرن به ارمغان آورده اند. ارسال امواج فراصوت به پشت دست کاربر برای ایجاد حس لامسه در جلوی دست کمی دور از ذهن به نظر می رسد، اما دانشمندان بریتانیایی ادعا می کنند که از این روش برای کامپیوترها استفاده کرده اند. در این روش از کف دست ما به عنوان نمایشگر تعاملی پیشرفته استفاده می شود.

GizMag- دانشمندان بعد از سال ها دیگر این ایده را که از پوست انسان به عنوان نمایشگر کامپیوتر استفاده می کند، رها کرده اند. اما روشی که دانشمندان بریتانیایی به کار برده اند، کمی متفاوت است و فهم بهتری را در مورد ابزار پوشیدنی ارایه می دهد و علاوه بر این، برای کسانی که ساعت های متوالی و زیادی را با کامپیوتر کار می کنند و مجبورند که ساعت ها به نمایشگر لپ تاپ یا مانیتور خود زول بزنند، کاربرد دارد. در این روش، کاربر به صورت کاملا طبیعی و از سطوح در دسترس به عنوان ورودی های قلمرو دیجیتال بهره می برد. 
این دانشمندان در دانشگاه ساسکس در حال بهبود نمایشگرهای مبتنی بر کف دست هستند تا بتوانند لمس و حس را هم به آن اضافه کنند و نکته جالب توجه پروژه آنها این است که در روش شان از هیچ سوزن یا ویبراتوری استفاده نمی کنند. آنها از سیستمی به نام SkinHaptics بهره برده اند که در واقع یک ردیف فرستنده امواج فراصوتی است که زمانی که از پشت دست وارد می شوند، در کف دست ایجاد حس و لامسه می کنند و در نتیجه به جای نمایشگر می توان از کف دست استفاده کرد. 
این تیم ادعا می کنند که در آینده خواهند توانست به روش «پردازش زمان معکوس» دست یابند. به این صورت که امواج فراصوت از پشت دست رد می شوند، پالس هایی را می فرستند که دقیقا در نقطه خاصی از کف دست به هم می رسند و فقط آن نقطه از کف دست را حساس می کنند. محققان این روش را چیزی شبیه به امواج آبی می دانند که برعکس عمل می کنند. پروفسور سریرام سوبرامانیان، مدیر این پروژه می گوید: ابزارهای پوشیدنی کسب وکار عظیمی به شمار می روند که در آینده عظیم تر هم خواهند شد. اما هر چقدر که بیشتر فناوری را می پوشیم، آنها به سمت کوچک تر شدن پیش می روند و ما نیز کمتر آنها را خواهیم دید. در نتیجه قابلیت های چند لمسی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. این فناوری مبتنی بر امواج فراصوت نیز در این زمره قرار می گیرد. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :